BGK: będzie więcej pieniędzy na rozwój mieszkalnictwa

BGK: będzie więcej pieniędzy na rozwój mieszkalnictwa
Fot. stock.adobe.com/JT Jeeraphun
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nowa ustawa mieszkaniowa wprowadzi zmiany, dzięki którym samorządy, towarzystwa budownictwa społecznego i spółki gminne dostaną większe wsparcie na budowę mieszkań. Dzięki temu powstanie więcej mieszkań czynszowych. W efekcie skrócą się kolejki Polaków czekających na mieszkanie komunalne, socjalne czy w TBS.

Wśród największych zmian w tzw. Pakiecie mieszkaniowym jest radykalne zwiększenie kwot dofinansowania dla gmin z Funduszu Dopłat. W przypadku budownictwa na wynajem wsparcie wzrośnie z 20 proc. nawet do 35 proc kosztów inwestycji. W przypadku nowych budynków komunalnych dotąd wsparcie wynosiło między 35 a 45 proc. Teraz wzrośnie do aż 80 proc.

Czytaj także: Rynek mieszkaniowy silniejszy od Covid-19 >>>

– Zmiany zawarte w pakiecie mieszkaniowym spowodują, że Polacy będą krócej czekać na mieszkania w towarzystwach budownictwa społecznego i w zasobach gminnych – mówi Michał Baj, Dyrektor Zarządzający Pionem Programów Mieszkaniowych w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Gminy dostaną pieniądze na wkład własny w inwestycje…

Gminy dostaną pieniądze na wkład własny w inwestycje, nie będą musiały przeznaczać środków z własnej kasy i czekać na ich zwrot. Dzięki temu będą mogły rozpoczynać inwestycje szybciej.

Po zmianach najemcy nowo wybudowanych mieszkań społecznych w programie wsparcia społecznego budownictwa czynszowego z czasem będą mogli zostać właścicielami mieszkań.

… i remont pustostanów

Gminy dostaną pieniądze na remont pustostanów. Będą mogły otrzymać dofinansowanie aż 80 proc. kosztów modernizacji budynków, które ze względu na zły stan techniczny nie są zamieszkane.

Łączenie pieniędzy z różnych programów

Nowa ustawa pozwoli na łączenie pieniędzy z różnych programów, co da samorządom większe możliwości wyremontowania budynków komunalnych. Gminy będą mogły połączyć dofinansowanie z Funduszu Dopłat ze wsparciem z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Będzie więc można otrzymać pieniądze np. na remont mieszkań i jednocześnie na docieplenie budynku komunalnego.

To najważniejsze zmiany w programach wspierających mieszkalnictwo, które realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Parlament zakończył prace nad ustawą, teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego / BGK