Preferencyjny 2-proc. kredyt hipoteczny: ile osób skorzysta z nowego rządowego programu?

Preferencyjny 2-proc. kredyt hipoteczny: ile osób skorzysta z nowego rządowego programu?
Fot. stock.adobe.com/Jirapong
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W ramach programu "Pierwsze Mieszkanie" rocznie udzielonych będzie nawet około 40 tys. preferencyjnych kredytów, co jest istotnym wsparciem strony popytowej rynku mieszkaniowego, oceniają w raporcie "Puls Nieruchomości" pt. "Nie taka dostępność mieszkań straszna jak ją malują" analitycy PKO Banku Polskiego.

W ramach programu preferencyjnego 2-proc. kredytu mieszkaniowego udzielanych będzie do ok. 40 tys. kredytów rocznie, szacują analitycy PKO Banku Polskiego.

„Szacujemy, że rocznie w ramach programu udzielonych będzie nawet około 40 tys. kredytów, co jest istotnym wsparciem strony popytowej rynku mieszkaniowego. W chwili obecnej trudno powiedzieć, w jaki sposób będzie wyliczana maksymalna zdolność kredytowa w ramach programu. Nie można jednak wykluczyć pewnego poluzowania zasad wyliczania zdolności” – czytamy w raporcie „Puls Nieruchomości” pt. „Nie taka dostępność mieszkań straszna jak ją malują”.

Czytaj także: Prezes ZBP o rządowym programie Pierwsze Mieszkanie >>>

„Zakładając malejące raty, przy kredycie na 25 lat po 10 latach wsparcia kredytobiorcy pozostanie co najwyżej 60% kapitału do spłaty. W tej sytuacji zdolność kredytowa mogłaby być wynikiem kalkulacji sporządzonej w oparciu o ratę będącą maksimum z wyliczonej dla całego kredytu przy stopie 2% i wyliczonej dla 60% kredytu przy dzisiejszej stopie wraz z buforem w wysokości 5 pkt proc. W oparciu o tę zasadę dokonaliśmy symulacji maksymalnej zdolności naszych przykładowych gospodarstw, przy założeniu, że gdy zdolność ta jest wyższa niż przewidziane w programie 600 tys. zł, zdolność na pozostałą kwotę obliczana jest na obecnie obowiązujących zasadach. Jak widać na zamieszczonym wyżej wykresie, poluzowanie kalkulacji zdolności istotnie zwiększyłoby dostępność mieszkań” – napisano dalej.

Dopłata do rat kredytu hipotecznego

Według zapowiadanego rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%, jego beneficjenci będą mogli uzyskać dopłatę do rat kredytu mieszkaniowego będącą różnicą między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Preferencyjny 2-proc. kredyt hipoteczny od połowy 2023 roku? Branża ocenia projekt >>>

„Według informacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania lub domu jednorodzinnego, a także nie ma i nie miała spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Kredyt mogą też wziąć małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka. W tym przypadku wystarczy, jeśli warunki wieku i 'pierwszego mieszkania’ spełni tylko jedno z nich. Maksymalna wysokość kredytu, który może w ramach programu uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt będzie można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Objęcie programem również rynku wtórnego jest atrakcyjne zwłaszcza dla mieszkańców mniejszych miast, gdzie oferta deweloperska jest niewielka. Uruchomienie programu planowane jest na II kw. 2023” – przypomniano w raporcie.

Czytaj także: PKO BP: w 2023 roku możliwe wzmocnienie popyt na mieszkania finansowanego kredytem >>>

Źródło: ISBnews