Bezpiecznie wakacje 2022: jak skutecznie chronić swoje finanse?

Bezpiecznie wakacje 2022: jak skutecznie chronić swoje finanse?
Fot. stock.adobe.com / Andrey Popov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Korzystając z letniego wypoczynku, czy to w Polsce czy za granicą pamiętajmy o bezpieczeństwie nas samych i naszych pieniędzy. Dbajmy o nasze dokumenty i karty płatnicze ‒ to nie są zwykle kawałki plastiku, to nasza tożsamość i finanse.

Dbajmy również o bezpieczeństwo podczas dokonywania płatności czy wypłat pieniędzy z bankomatu. Chrońmy swoje dane, PIN-y, kody, urządzenia mobilne, za pomocą których bankujemy.

Niestety, nie bez powodu mówi się, że okazja czyni złodzieja. Odpoczywajmy, relaksujmy się, ale bądźmy też rozsądni i rozważni ‒ żeby z wakacji wrócić tylko z tymi najpiękniejszymi wspomnieniami.

CHROŃMY SWOJĄ TOŻSAMOŚĆ

Podróżując powinniśmy w sposób szczególny dbać o portfel i znajdujące się w nim dokumenty. Powinniśmy mieć świadomość, że nie tylko zagubienie dowodu tożsamości, ale również jego czasowa strata może przyczynić się do naszych problemów w przyszłości. Nie należy więc pozostawiać dokumentów bez opieki, czy też jako zastaw np. w wypożyczalni.

Przestępcy posiadający nasze dane osobowe mogą przykładowo wyłudzić kredyt na nasze nazwisko, czy też wziąć tzw. chwilówkę w firmie pożyczkowej. Przestępcy mogą także na nasze nazwisko wypożyczyć i sprzedać samochód lub podpisać kilka umów z operatorem telekomunikacyjnym, dostając w zamian markowe telefony komórkowe.

Problemy związane z wykorzystaniem naszej tożsamości mogą do nas dotrzeć po kilku miesiącach lub nawet latach. Bardzo ważną czynnością po utraceniu dokumentu tożsamości jest jego zastrzeżenie. Gdy zastrzegasz dowód, zgłaszasz go do Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. W kilka minut informacja dotrze do wszystkich banków w Polsce, Poczty Polskiej oraz operatorów telefonii komórkowej. Twoja tożsamość jest bezpieczna i nikt nie będzie mógł już potwierdzić tożsamości na podstawie Twojego dokumentu.

Sprawdź na: www.dokumentyzastrzezone.pl

BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z BANKOMATU

Wypłacając pieniądze stań blisko maszyny i zasłoń swoim ciałem ekran i klawisze, dodatkowo zasłoń też ręką klawiaturę. Jeszcze przed włożeniem karty do bankomatu sprawdź czy wejście na kartę nie posiada żadnych dodatkowych nakładek w postaci np. doklejonej nietypowej listwy z nawierconymi małymi otworami, elementów działających jak magnes, elementów, które można oderwać czy odkleić itd.

Zwróć również uwagę na klawiaturę ‒ nie powinna być wypukła, ani zniekształcona. Jeśli wygląd lub funkcjonowanie bankomatu wzbudzi Twoje podejrzenia ‒ nie wykonuj transakcji.

STRACIŁEŚ KARTĘ? NIE RYZYKUJ

W portfelu najczęściej nosimy również karty bankowe. Co roku Polacy tracą ponad milion kart płatniczych. Głównie dlatego, że je gubią, ale czasem padają także ofiarą kradzieży.

W przypadku utraty najlepiej skorzystać z ogólnopolskiego systemu do zastrzegania kart bankomatowych. Należy zadzwonić na numer (+48) 828 828 828, wypowiedzieć nazwę banku, a system połączy z odpowiednią infolinią.

Następnie należy odpowiedzieć na kilka pytań weryfikujących, a system bezpłatnie zastrzeże kartę.

BEZPIECZEŃSTWO KODU PIN

PIN do karty bankowej nie powinien być nigdzie zapisywany, szczególnie na karcie, w portfelu, ani w telefonie. Ułóż PIN, który nie będzie oczywisty (jak data Twoich urodzin czy ciąg takich samych cyfr). Nigdy nie podawaj nikomu swojego PIN-u, ani nie pożyczaj karty.

Pamiętaj o zmianie PIN-u co jakiś czas, np. raz na pół roku. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo sprawdzaj także wyciąg z konta, w przypadku podejrzanych transakcji zgłoś problem swojemu bankowi.

Dr Tadeusz Białek, wiceprezes ZBP – o bezpieczeństwie finansów i ochronie dokumentów podczas wakacji POSŁUCHAJ

AKTUALIZUJ SYSTEM I APLIKACJE

Aktualizacje systemu operacyjnego oraz kluczowych aplikacji, oprócz dodatkowych funkcji i możliwości, zawierają w sobie wiele dodatków poprawiających bezpieczeństwo naszych danych oraz wirtualnego portfela.

Warto również rozdzielić kanały komunikacyjne tak, by autoryzujące wiadomości np. SMS przychodziły na inne urządzenie, niż to przez które logujemy się do banku.

ZABLOKUJ EKRAN

Tak, jak nie zostawiasz otwartych drzwi do domu, tak nie zostawiaj otwartego dostępu do swojego telefonu lub laptopa. W czasach weryfikacji odciskiem palca, twarzą czy kilkucyfrowym kodem nie warto podawać swoich danych na tacy. Stosuj zabezpieczenia jakie umożliwia Twoje urządzenie.

Podobnie korzystając z bankomatu zasłaniaj ekran, tak aby ktoś postronny nie zapamiętał twojego PIN-u. Jeśli zauważysz, że bankomat wygląda inaczej niż zwykle, ma podłączone dodatkowe urządzenie ‒ nie korzystaj z niego i zgłoś sytuację do wystawcy karty lub operatora bankomatu.

WAŻNE INFOMACJE DLA OBYWATELI UKRAINY

System do zastrzegania kart bankomatowych dostępny jest również w języku ukraińskim i obsługuje wszystkie karty płatnicze wydane w Polsce.

Dla wszystkich obywateli ukraińskich posiadających katy płatnicze wydane w Polsce uruchomiono również wersję strony WWW.ZASTRZEGAM.PL w języku ukraińskim.

Na stronie znajdują się przydatne informacje, jak szybko i skutecznie zastrzec zgubioną lub skradzioną kartę płatniczą.

Dbajmy o bezpieczeństwo swoje, swoich najbliższych, naszych finansów, nastawmy się pozytywnie i ładujmy swoje akumulatory.

Za rok znów będą wakacje. Możemy zacząć o nich myśleć już dziś lub zaraz po powrocie z urlopu. Dzięki temu będziemy mieli cały rok na oszczędzanie i planowanie kolejnego letniego wypoczynku.

Źródło: aleBank.pl