Bezgotówkowa rewolucja w polskich kościołach?

Bezgotówkowa rewolucja w polskich kościołach?
Fot. stock.adobe.com/TETIANA
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W portfelach Polaków są już ponad 42 miliony kart płatniczych, a ich liczba stale rośnie. Coraz częściej nie nosimy przy sobie gotówki, a kiedy chcemy coś kupić, szukamy miejsc, w których zapłacimy kartą. W efekcie terminal płatniczy to już nie innowacja, ale po prostu konieczność. Ten trend ma okazję przyjąć się także w polskim Kościele, który coraz szerzej otwiera drzwi płatnościom bezgotówkowym. Przykład pierwszych parafii, które zdecydowały się na to rozwiązanie pokazuje, że szansa na ich upowszechnienie jest bardzo duża.

Coraz więcej parafii decyduje się skorzystać z oferty terminali w Programie  #PolskaBezgotówkowa @bezgotowkowa

Z badania postaw Polaków wobec form płatności, zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie eService wynika, że aż 60% Polaków płatność kartą lub telefonem określa jako preferowaną formę rozliczeń. Udział obrotu bezgotówkowego przy transakcjach na małe kwoty wzrósł do 19 proc. (płatności do 10 zł), a nawet 28 proc. (płatności 10 do 50 zł). Liczba terminali, które pojawiają się na rynku w ostatnich miesiącach jest rekordowo wysoka. Polsce w krótkim czasie udało się nadrobić wieloletnie opóźnienie w stosunku do średniej europejskiej pod względem liczby terminali na 1000 mieszkańców.

Bezgotówkowo „na tacę”

Zmiany wchodzą także w obszary do tej pory zarezerwowane wyłącznie dla gotówki.  Dla przykładu, płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne jako forma składania ofiary w Kościele. Terminale działają już w świątyniach licznie odwiedzanych przez turystów, którzy chętnie z nich korzystają. Dzięki technologicznej rewolucji wierni mają możliwość wyboru formy, w jakiej chcą przekazać datek i bardzo ją sobie cenią.

Czytaj także: Popularność nowoczesnych form płatności rośnie nie tylko w miastach. Wsie przekonują się do obrotu bezgotówkowego >>>

Episkopat rozpoczyna właśnie kampanię, która ma zachęcić parafie do stworzenia możliwości przyjmowania opłat kartami płatniczymi. Instytucje kościelne mogą też zostać beneficjentami Programu Polska Bezgotówkowa, który umożliwia bezpłatne uruchomienie i korzystanie z terminali przez 12 miesięcy. Dzięki temu będzie można bezgotówkowo wnieść datek za posługi duszpasterskie czy zapłacić za dewocjonalia, gazety i czasopisma rozprowadzane przez parafię. Niewykluczone, że kartą będzie też można składać ofiarę podczas mszy.

Parafie zainteresowane Programem Polska Bezgotówkowa

Płatnicze preferencje wiernych odwiedzających kościoły zmieniają się, kwestią czasu było zatem, by i kościół dostrzegł zalety bezgotówkowej formy przyjmowania datków. Obecnie coraz więcej parafii decyduje się skorzystać z oferty terminali w Programie  Polska Bezgotówkowa. Za jego pośrednictwem eService dostarczył terminale już do 11 parafii, a kolejne zamówienia zostaną sfinalizowane wkrótce. Szacuje się, że w ramach Polski Bezgotówkowej już ok. 200 terminali jest już użytkowanych w kościołach w całym kraju.

Czy rewolucja bezgotówkowa w polskich parafiach będzie wymagała także zmiany mentalności osób odwiedzających świątynie? Przekonamy się o tym już wkrótce.

Źródło: eService