Belgowie i ich banki dla Ukrainy

Belgowie i ich banki dla Ukrainy
Fot. BEforUA,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„Muszę przyznać, że byłem pod wielkim wrażeniem polskiej hojności, solidarności i organizacji. Spotkaliśmy wiele polskich rodzin i ludzi, u których uchodźcy gościli już przez kilka dni. Mogliśmy przejąć uchodźców i przejechać przez Polskę autostradami ze specjalnym zwolnieniem z e-opłat, co działało bardzo dobrze” – napisał Sébastien de Brouwer z Europejskiej Federacji Bankowej do Związku Banków Polskich, o czym informuje Szymon Stellmaszyk, Doradca Zarządu ZBP w Zespole ds. współpracy międzynarodowej.

Belgijski bankowiec od wielu lat współpracuje z ZBP należąc do ścisłego kierownictwa europejskiej organizacji branżowej. Jest także jednym ze współorganizatorów akcji charytatywnej BE for UA, która prowadzi w Belgii zbiórkę środków finansowych, sprzętu, rzeczy, leków i żywności na rzecz uchodźców i ofiar wojny na Ukrainie.

Źródło BE for UE

Belgijscy wolontariusze podzieli się na kilka zespołów związanych m.in. z zarządzaniem darowiznami, tj. zakupami, sortowaniem i pakowaniem darów, samym konwojem oraz przyjmowaniem uchodźców i komunikacją.

Wszystkie zebrane datki były przeznaczone na zakup materiałów pierwszej potrzeby na podstawie rosnącego i zgłaszanego przez organizacje humanitarne codziennego zapotrzebowania.

Pomoc rzeczowa i przyjęcie uchodźców

W ramach akcji uruchomiono 20 furgonetek z 40 kierowcami. Wszyscy dotarli z Brukseli do Katowic po 14 godzinach jazdy. Tam zostawiono część darów. 400 kartonów sprzętu medycznego i chirurgicznego Belgowie przewieźli dalej bezpośrednio pod granicę polsko-ukraińską. Do samochodów w drodze powrotnej zabrano uchodźców spod granicy, z Krakowa i Warszawy. Łącznie było to 85 osób, kobiet i dzieci.

Po przyjedźcie do Belgii uchodźcy byli przyjęci przez zespół lekarzy, psychologów oraz tłumaczy. Następnie zostali przyjęci przez czekające już rodziny, które towarzyszą im w procesie integracji, w tym pomagając w prawidłowej rejestracji w urzędach. Wszyscy znaleźli swój nowy dom.

Źródło BE for UE

Sébastien de Brouwer, który w Polsce był zawodowo już kilka razy, z satysfakcją mówi, że niektórzy koledzy z belgijskiego konwoju odkryli, że Ukraina jest naprawdę w ich niedalekim sąsiedztwie. Wszyscy byli wzruszeni też odwagą kobiet, rozmowami z nimi, wahaniami towarzyszącymi w drodze do nowych nieznanych miejsc. Myśli matek i dzieci były bowiem często przy mężach, ojcach i braciach, którzy zostali w rodzimym kraju.

Od 7 marca 2022 r. uchodźcy ukraińscy w Belgii mogą ubiegać się o tymczasowe świadectwo ochronne, które pozwala im na korzystanie z podstawowych usług bankowych

Nie brakowało też podziwu dla serdeczności i otwarcia milionów Polaków, którzy przyjęli tylu uchodźców. Mobilizacja Belgów też wciąż trwa. Darczyńcy, kierowcy, wolontariusze gotowi są już do kolejnych misji.

Ułatwienia belgijskich banków dla Ukraińców

Febelfin, belgijska asocjacja bankowa, informuje przy okazji, że od 7 marca 2022 r. uchodźcy ukraińscy w Belgii mogą ubiegać się o tymczasowe świadectwo ochronne, które pozwala im na korzystanie z podstawowych usług bankowych.

W ich ramach belgijskie banki oferują takim osobom otwarcie rachunku i wykonywanie różnych operacji bankowych. Ukraińcy mogą udowodnić swoją tożsamość w banku za pomocą dokumentu tożsamości wydanego przez belgijskie władze.

Są to dowód wpisu do rejestru cudzoziemców (zezwolenie na pobyt), zezwolenie na pobyt czasowy lub zaświadczenie o zamieszkaniu oraz dowód rejestracji w urzędzie imigracyjnym.

Źródło: aleBank.pl