Będzie trudno o nową pracę na początku 2021 roku? Prognoza netto zatrudnienia dla Polski

Będzie trudno o nową pracę na początku 2021 roku? Prognoza netto zatrudnienia dla Polski
Fot. stock.adobe.com/Khongtham
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prognoza netto zatrudnienia dla Polski na I kwartał 2021 roku, po uwzględnieniu korekty sezonowej wynosi +5 proc. - wynika z badania Manpower.

Pracodawcy w Polsce deklarują ograniczone perspektywy zatrudnienia w pierwszym kwartale 2021 r.

„6 proc. pracodawców biorących udział w badaniu przewiduje zwiększenie zatrudnienia, 4 proc. prognozuje zmniejszenie liczby pracowników, a 86 proc. deklaruje brak zmian personalnych” – napisano.

Czytaj także: Koronawirus: kto najbardziej obawia się utraty pracy w Polsce?

Prognoza netto zatrudnienia to wyrażona w procentach różnica pomiędzy odsetkiem firm planujących zwiększać zatrudnienie, a odsetkiem pracodawców planujących redukcję etatów.

Plany rekrutacyjne firm

W raporcie zaprezentowano plany rekrutacyjne firm z siedmiu sektorów rynku. W najbliższym kwartale spodziewany jest wzrost zatrudnienia w sześciu z siedmiu badanych sektorów.

Najbardziej optymistyczne plany rekrutacyjne wskazali pracodawcy w Budownictwie, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +18 proc. W Produkcji przemysłowej pracodawcy również oczekują wzrostu liczby pracowników, deklarując prognozę równą +11 proc., natomiast dla sektorów Handel detaliczny i hurtowy oraz Finanse/Usługi dla biznesu wskaźniki wynoszą odpowiednio +9 proc. i +5 proc.

Czytaj także: 1/5 pracowników planuje wyjazd z Polski w obawie przed bezrobociem >>>

Manpower podaje, że w innych usługach i innych obszarach produkcji firmy przewidują umiarkowane wzrosty liczby pracowników, utrzymujące się na poziomie odpowiednio +2 proc. i +1 proc.

Pracodawcy w sektorze Restauracje/Hotele spodziewają się natomiast spadku zatrudnienia, deklarując prognozę na poziomie -7 proc.

Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. W badaniu wzięło udział 509 pracodawców.

Źródło: PAP BIZNES