Będą pożyczki preferencyjne PFR dla dużych firm

Będą pożyczki preferencyjne PFR dla dużych firm
By Anna Mościcka - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53567459
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rząd planuje wprowadzenie Pożyczki Preferencyjnej 2.0 do istniejących już instrumentów wsparcia dużych przedsiębiorców, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Przyjęcie nowelizacji uchwały Rady Ministrów w sprawie programu rządowego "Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm" planowane jest w III kw.

„Głównym celem zmiany Programu jest wprowadzenie Pożyczki Preferencyjnej 2.0 do istniejących już instrumentów wsparcia przedsiębiorców. 

– czytamy w wykazie.

Nowy instrument dla przedsiębiorców poszkodowanych przez lockdown

Nowy instrument zakłada wsparcie przedsiębiorców, którzy odczuli negatywne skutki obostrzeń obowiązujących w okresie od 1 listopada 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r., poprzez udzielanie pożyczek preferencyjnych. Pożyczka Preferencyjna 2.0 jest wsparciem finansowym będącym pomocą publiczną oraz może być umorzona w maksymalnej wysokości do 75% jej wartości nominalnej, podano także.

Udzielanie wsparcia w tej formie zostało zatwierdzone przez Komisję Europejską decyzją o sygn. SA.62752.

Dodatkowo, do programu zostaną wprowadzone zmiany związane z przyznaniem PFR możliwości obsługi odsetek od obligacji wyemitowanych przez PFR ze środków pochodzących z emisji obligacji, które nie zostały wydatkowane na wsparcie przedsiębiorców, a także doprecyzowujące zasady rozliczania wynagrodzenia należnego PFR, które wynikają z zakładanych zmian do umów zawartych pomiędzy Skarbem Państwa a PFR, podkreślono w wykazie.

Tarcza finansowa dla dużych firm została wprowadzona w następstwie obostrzeń, związanych z pandemią koronawirusa.

Rząd chce, by PFR prowadził obsługę odsetek od obligacji na tarczę finansową

Rząd chce, by PFR prowadził obsługę odsetek od obligacji, wyemitowanych przez Fundusz na wsparcie małych i średnich firm ze środków, pochodzących z emisji obligacji, które nie zostały wydatkowane na wsparcie przedsiębiorców, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Przyjęcie nowelizacji uchwały Rady Ministrów w sprawie programu rządowego „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm” planowane jest na III kw.

„Zgodnie z projektowanymi zmianami, do Programu zostaną wprowadzone zapisy związane z przyznaniem PFR możliwości obsługi odsetek od obligacji wyemitowanych przez PFR ze środków pochodzących z emisji obligacji, które nie zostały wydatkowane na wsparcie przedsiębiorców” – czytamy w wykazie.  

Czytaj także: Instrumenty wsparcia dla firm, które chcą inwestować >>>

W kwietniu 2020 r. PFR rozpoczął realizację rządowego programu tarczy finansowej 1.0 dla małych i średnich firm. W ramach programu, Fundusz udzielał finansowania przedsiębiorstwom, które zostały dotknięte skutkami pandemii COVID-19. Program realizowany był w oparciu o umowy łączące Skarb Państwa z PFR – regulujące zasady powierzenia PFR przez Skarb Państwa realizacji programu.

W związku z powstaniem potrzeby doszczegółowienia kwestii obsługi odsetek od obligacji emitowanych przez PFR przedkładana jest niniejsza uchwała. Rozwiązania zawarte w projekcie regulują zasady obsługi odsetek od obligacji środkami pochodzącymi z emisji, które nie zostały wydatkowane na wsparcie przedsiębiorców, podano także.

Źródło: ISBnews