Będą kolejne wakacje kredytowe? Akcje banków na GPW tracą na wartości

Będą kolejne wakacje kredytowe? Akcje banków na GPW tracą na wartości
Fot. stock.adobe.com/Rochu_2008
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przedłużenie wakacji kredytowych zależne będzie od wysokości stóp procentowych, decyzje zapadną w połowie roku - powiedział podczas briefingu rzecznik rządu Piotr Muller. Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz jednoznacznie ocenia ten pomysł: "Przedłużanie wakacji kredytowych to skrajna nieodpowiedzialność".

„Zobaczymy jak będzie wyglądała sytuacja. Na ten rok rozwiązania są przyjęte. Zobaczymy jak będą kształtowały się stopy procentowe. Jeśli stopy spadną w dół, to nie będzie potrzebne przedłużenie” – powiedział.

„Decyzje zapadną w połowie roku” – dodał.

Jednak kilka godzin później rzecznik rządu stwierdził: „Obecnie nie są prowadzone żadne prace zmierzające do przedłużenia obowiązywania wakacji kredytowych na rok przyszły”.

Portal Money. pl podał w środę rano, że rząd rozważa wydłużenie ustawowych wakacji kredytowych co najmniej o rok, czyli do końca 2024 r. Według anonimowych rozmówców portalu to na razie tylko „luźny pomysł” i nie zapadły żadne wiążące decyzje w tej sprawie.

Tymczasem sprzeczne informacje dotyczące intencji rządu wobec sektora bankowego spowodowały na giełdzie w Warszawie głębokie spadki notowań akcji banków. W środę indeks WIG-Banki stracił 4,1 procent. Rekordzistami spadków były mBank (-4,7%), Pekao (-4,7%) oraz PKO BP (-4,0%).

Spadki te przeniosły się także na kursy spółek z innych sektorów, które także straciły na wartości. Przed spadkami w WIG-20 obroniły się tylko akcje: Dino (+0,4%), JSW (+0,1%) oraz Kruk (0%).

Czytaj także: Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP: złożonych zostało ok. 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe>>>

Kolejne wakacje kredytowe ryzykiem dla banków

Koszt wakacji kredytowych jest jednym z najbardziej obciążających wyniki finansowe banków kosztem.

Według ubiegłorocznych ocen NBP koszt wakacji kredytowych dla banków może wynieść 20 mld złotych, a w ocenie Związku Banków Polskich 18,3 mld złotych.

„Przedłużanie powszechnych wakacji kredytowych byłoby skrajną nieodpowiedzialnością” – ocenił prezes Związku Banków Polski Krzysztof Pietraszkiewicz w komentarzu dla PAP Biznes odnosząc się do sytuacji spowodowanej wypowiedzią rzecznika rządu.

„Skala obciążeń i strat kapitałowych sektora bankowego jest na tyle duża, że w perspektywie najbliższych trzech lat zdolność do finansowania rozwoju polskiej gospodarki została ograniczona o ponad 300 mld zł. Każde kolejne działanie, osłabianie funduszy własnych i opóźnienie budowy kapitału sektora bankowego oznacza brak możliwości zrealizowania strategicznych programów rozwojowych” – doprecyzował swoje stanowisko prezes ZBP.

W raporcie Programu Analityczno Badawczego Warszawskiego Instytutu Bankowości poświęconym ocenie wpływu czynników regulacyjnych i fiskalnych na wyniki finansowe banków w III kwartale 2022 roku, jego autorzy piszą wprost: ” W trzecim kwartale sytuacja uległa gwałtownemu pogorszeniu, a sektor bankowy odnotował wysoką stratę, co wynika głównie z konsekwencji zmian ustawowych, wprowadzających tzw. wakacje kredytowe.”

I dalej przewidują: „W kolejnych kwartałach na sytuację finansową sektora bankowego wpływać będą ustawowe decyzje dotyczące wakacji kredytowych oraz innych, potencjalnych form (kredyty frankowe) obciążeń sektora bankowego, jak też spadek zdolności kredytowej gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w związku z prognozowanym osłabieniem aktywności gospodarczej oraz wysokim wzrostem kosztów oprocentowania kredytów.”

Czytaj także: Banki po trzech kwartałach 2022 roku>>>

Jakie zasady wakacji kredytowych?

Z ustawowych wakacji kredytowych według obecnych zasada mogą skorzystać osoby posiadające kredyt hipoteczny w złotówkach.

Możliwość zawieszenia spłaty przysługuje wyłącznie w stosunku do jednej umowy zawartej w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

W ramach wakacji kredytowych można zawiesić 8 rat kredytu hipotecznego. Zawieszone raty kredytu hipotecznego zostaną przeniesione na koniec okresu kredytowania. Okres spłaty kredytu zostanie wydłużony o raty, których nie spłacono w ramach wakacji.

Zawieszenie spłaty rat jest możliwe do 31 grudnia 2023 roku.

Czytaj także: Prezes BNP Paribas: poranione banki w ciężkich czasach dla gospodarki>>>

Źródło: BANK.pl, PAP BIZNES, Biuro Informacji Kredytowej / BIK, ISBnews, Dom Maklerski BDM