Barometr Ofert Pracy w górę. Coraz mniej osób skłonnych podjąć pracę

Barometr Ofert Pracy w górę. Coraz mniej osób skłonnych podjąć pracę
Fot. stock.adobe.com/ty
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Barometr Ofert Pracy - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł o 1,6 pkt m/m i wyniósł 264,8 pkt w czerwcu 2018 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

W czerwcu w większości województw odnotowano przyrost wolnych miejsc pracy #praca #rynekpracy

„Spowolnienie rozwoju rynku wolnych miejsc pracy wraz z coraz wolniej obniżającą się stopą bezrobocia może wskazywać na to, że możliwości dalszej kreacji miejsc pracy w Polsce wyczerpują się. Pojawiają się pierwsze sygnały spadku zamówień w przedsiębiorstwach, co nie będzie sprzyjało zwiększaniu zapotrzebowania na nowych pracowników. Występują również wyraźne ograniczenia po stronie podaży pracy w postaci niewielkich zasobów osób skłonnych do podjęcia pracy” – czytamy w raporcie.

Z badania wynika, że w czerwcu w większości województw odnotowano przyrost wolnych miejsc pracy, natomiast spadek zaobserwowano wyłącznie w woj. opolskim, świętokrzyskim, łódzkim, lubuskim i podlaskim.

„Pod względem tendencji rozwojowych na rynku wolnych miejsc pracy w dłuższej perspektywie, w okresie ostatnich czterech lat największy wzrost odnotowaliśmy w woj. mazowieckim, a następnie w woj. dolnośląskim oraz śląskim. W najmniejszym stopniu rynek rozwinął się w woj. lubelskim” – czytamy dalej.

Najwięcej wolnych miejsc pracy przybyło dla pracowników fizycznych

W czerwcu najwięcej wolnych miejsc pracy przybyło dla pracowników fizycznych – co piąta nowa oferta pracy tego typu dotyczyła zatrudnienia sezonowego, podano także.

„Następne pod względem dynamiki ofert pracy były kategorie zawodów zaliczających się do nauk społecznych, kolejno – usługowych, a na końcu – ścisłych i inżynieryjnych. Spoglądając z dłuższej perspektywy na rynek internetowych ofert pracy, największy jego rozwój wystąpił dla zawodów usługowych, następnie dla przedstawicieli nauk ścisłych i inżynieryjnych, a na końcu – społecznych” – podsumował BIEC.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Źródło: ISBnews