Barometr Elektromobilności 2018: samochody elektryczne w Polsce wciąż za drogie

Barometr Elektromobilności 2018: samochody elektryczne w Polsce wciąż za drogie
Fot. stock.adobe.com/Petair
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Średnio auto elektryczne w Polsce jest dwukrotnie droższe od swojego konwencjonalnego odpowiednika. Liczba rejestracji nowych pojazdów elektrycznych na 10 000 rejestracji ogółem jest w Polsce bardzo niska, w Unii Europejskiej gorzej wypada tylko Grecja. Jednak zainteresowanie elektromobilnością wzrasta.

Liczba rejestracji nowych pojazdów elektrycznych na 10 000 rejestracji ogółem jest w Polsce bardzo niska, w Unii Europejskiej gorzej wypada tylko Grecja #samochodyelektryczne

Wzrosła liczba Polaków, którzy rozważają zakup samochodu elektrycznego w okresie trzech najbliższych lat z 12,4 proc. w 2017 r., do 17 proc. obecnie, jak wynika z Barometru Elektromobilności 2018, zrealizowanego dla Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA). Znacznie większe jest zainteresowanie tradycyjnymi hybrydami, które traktowane są jak substytut pojazdu elektrycznego, a wynosi 28 proc.

Za wysokie ceny

– Przyczyną małego wolumenu rejestracji nowych pojazdów elektrycznych jest wysoki koszt zakupu, a Polacy deklarują, że są skłonni zapłacić więcej za samochód elektryczny, ale ich ceny muszą być o 35-48 proc. niższe – mówi Maciej Mazur z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

Co dziesiąty badany wskazał, że do zakupu EV przekonałaby go także bardziej rozwinięta infrastruktura punktów ładowania. Aż 40 proc. Polaków chciałoby ładować samochody elektryczne, gdy parkują przy swoim domu, co może być trudne, ponieważ w Polsce nie dominuje budownictwo jednorodzinne.

Źródło: MarketNews24