Barometr EFL: poprawa nastrojów w firmach transportowych

Barometr EFL: poprawa nastrojów w firmach transportowych
Fot. stock.adobe.com / DKcomposing
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pierwszy tegoroczny subindeks Barometru EFL dla sektora transportowego wyniósł 49,9 pkt. i jest o 1,7 pkt. wyższy niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku. O nieznacznej poprawie nastrojów może świadczyć fakt, że jest to najwyższy wskaźnik od końca 2021 roku (51,4 pkt.), czytamy w komunikacie prasowym EFL.

Eksperci EFL zwracają jednak uwagę, że na optymistyczne wnioski zdecydowanie za wcześnie. Tylko 7,5% firm liczy na większe zamówienia, a nowe inwestycje planuje zaledwie 1% zapytanych. Biznes transportowy jest mocno uzależniony od inflacji, której obawia się co czwarty przedsiębiorca. Na negatywne konsekwencje wojny w Ukrainie wskazuje natomiast 12,5% zapytanych, najmniej wśród sześciu badanych branż.

Subindeks Barometru EFL na pierwszy kwartał 2023 roku dla branży transportowej był najwyższy wśród sześciu badanych branż i wyniósł 49,9 pkt., o 1,7 pkt. więcej niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

– Choć wciąż jest to wartość poniżej progu ograniczonego rozwoju, czyli 50 pkt., to jednak widać światełko w tunelu. Po pierwsze, transport odjechał w górę drugi kwartał z rzędu. A po drugie, jest to najwyższy wskaźnik dla transportu od końca 2021 roku.

Przed nami jednak trudny rok pod znakiem zmienności i niepewności. Rosnące ceny ropy naftowej, bardzo wysoka inflacja i trudność w prognozowaniu tego, co będzie za miesiąc czy dwa, bardzo mocno wpływają na „prędkość” firm transportowych.

Istotne jest również to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, choć jak wynika z naszego badania, to w zdecydowanie mniejszym stopniu martwi zarządzających przedsiębiorstwami transportowymi – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Czytaj także: Raport EFL: transport i car-sharing w Polsce

Inflacja groźniejsza niż wojna

Zapytane o wpływ wojny i inflacji na prowadzony biznes firmy transportowe pozytywnie wyróżniają się wśród sześciu badanych sektorów (budownictwo, handel, HoReCa, przemysł, transport, usługi). Na negatywny wpływ wojny na ich działalność wskazuje 12,5% zapytanych, podczas gdy wśród pozostałych sektorów wyniki oscylują na poziomie 26%-34%.

Zdecydowanie więcej firm transportowych obawia się inflacji, choć jest to i tak mniej liczna grupa niż w przypadku pozostałych branż. 27,5% przedsiębiorstw transportowych boi się pogorszenia kondycji swojego biznesu w związku z rosnącą inflacją, podczas gdy w innych sektorach wyniki są nawet dwa razy wyższe. W HoReCa tak odpowiedziało aż 59% zapytanych, w handlu – 53%, w budownictwie 51%, w przemyśle i usługach po 46% wskazań.

Czytaj także: Klienci wychodzą z kolejki i rezygnują z zakupu nowych samochodów

Stabilna kondycja finansowa

W pierwszym kwartale 2023 r. zdecydowana większość firm transportowych (94%) planuje podobny poziom inwestycji co w poprzednich miesiącach, a tylko 1% spodziewa je zwiększyć. Tylko odrobinę lepiej wyglądają prognozy dotyczące sprzedaży. 7,5% liczy na jej wzrost, 88% spodziewa się podobnego poziomu zamówień co w poprzednim kwartale, a 4% obawia się ich spadku.

Stabilnie jest w obszarze „płynność finansowa”. 89% uważa, że w najbliższych miesiącach będzie na takim samym poziomie, co w minionych miesiącach, a tylko 2,5% obawia się pogorszenia kondycji finansowej swojego przedsiębiorstwa.

Wartość głównego indeksu Barometru EFL na I kwartał 2023 roku wyniosła 48,5 pkt. Osiągnięty poziom jest o 1,3 pkt. wyższy niż w IV kwartale 2022 roku.

Branżowy Barometr EFL na I kwartał 2023
Źródło: EFL
Źródło: Europejski Fundusz Leasingowy / EFL