Bankowość spółdzielcza w Hiszpanii: Cajamar Caja Rural pod parasolem

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2012.09.foto.052.250xW Hiszpanii istnieją regulacje prawne umożliwiające konsolidację banków spółdzielczych z wykorzystaniem Systemu Ochrony Instytucjonalnej (Sistema Institutional de Proteccion - SIP).

Mechanizm SIP jest bardziej akceptowany przez banki niż tradycyjne fuzje, ponieważ pozwala zachować im osobowość prawną i indywidualne zarządzanie spółdzielnią kredytową. W latach 1990-2011 liczba samodzielnych banków spółdzielczych w Hiszpanii na skutek fuzji i przejęć zmniejszyła się ze 107 do 74. Bankami przejmującymi były silniejsze banki, a osobowość prawną straciły słabsze banki. Od czasu wybuchu globalnego kryzysu z rynku zniknęło 8 banków.

Konsolidacja wirtualna

Istotą systemu ochrony instytucjonalnej (SIP) jest gwarantowanie utrzymania przez uczestniczące w nim banki płynności i wypłacalności w celu uniknięcia upadłości w oparciu o przepisy ustawowe i przyjęte uzgodnienia umowne. SIP, czyli tzw. konsolidacja wirtualna, ułatwia bankom dostosowanie się do wymagań nakreślonych w III Umowie Bazylejskiej, lecz nie oznacza konsolidacji podatkowej. Sprawne funkcjonowanie grupy wymaga jedynie, by uczestnicy systemu zagwarantowali w razie potrzeby szybkie dostarczenie środków z łatwo dostępnych funduszy.

Potrzebny jest też system monitorowania ryzyka wszystkich członków należących do grupy i publikowanie raz w roku sprawozdania na temat sytuacji i ryzyka całej grupy. Uczestnicy systemu mogą przy tym z niego wystąpić po poinformowaniu o tym lidera grupy z 24 miesięcznym wyprzedzeniem.

Do pierwszej wirtualnej konsolidacji w hiszpańskim sektorze bankowym doszło w 2009 r., w wyniku której utworzona została grupa Cajamar. W styczniu 2012 r. połączyła się ona z grupą Cajas Rurales de Mediterraneo na czele z Ruralcaja z Walencji. W efekcie powstała Cajamar Caja Rural skupiająca 22 banki spółdzielcze, która obecnie pragnie powołać nową jednostkę zarządzającą – Cajas Rurales Unidas. Grupa liczy ponad milion członków, obsługuje 3,5 mln klientów, a jej potencjał to prawie 50 proc. aktywów hiszpańskich kas wiejskich – 1600 placówek, w których pracuje 7 tys. osób.

Cajas jak zwykły bank

W Hiszpanii istnieją jeszcze dwie grupy spółdzielcze funkcjonujące na zasadach systemu ochrony instytucjonalnej SIP:

  • Iberico – 3 kasy wiejskie o łącznych aktywach 7 mld euro, które posiadają 490 placówek bankowych i zatrudniają 1360 pracowników,
  • Solventia – 6 kas z aktywami 1 mld euro, 63 placówkami i 200 pracownikami.

W ubiegłym roku w wyniku zwykłej fuzji 2 ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI