Bankowość Spółdzielcza w Austrii: Volksbank Verband spółdzielczy koncern

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2010.09.foto.058.a.200xPonad pół miliona Austriaków, tj. 10 proc. mieszkańców kraju, jest zrzeszonych w bankach ludowych. Instytucje te cieszą się wysokim prestiżem, a ich logo należy do najlepiej rozpoznawanych znaków handlowych.

Prof. dr hab. Eugeniusz Gostomski

Zrzeszenie Banków Ludowych (Volksbank Verband) pod względem wielkości aktywów jest mniejsze niż austriacka Grupa Raiffeisena, jednak banki ludowe są największe w lokalnym sektorze spółdzielczym. Zrzeszenie ma dwupoziomową strukturę organizacyjną złożoną z banków szczebla podstawowego i banku krajowego (Österreichischen Volksbanken AG), któremu bezpośrednio podporządkowane jest kilka banków specjalistycznych, instytucji finansowych oraz działający za granicą Volksbank International AG.

Mały bank, duży rynek

Szczebel podstawowy tworzą 63 regionalne banki ludowe – prawnie samodzielne instytucje kredytowe będące własnością swoich członków. Ich liczba w wyniku fuzji nie zmniejsza się tak szybko jak liczba banków Raiffeisena – w ostatnim dziesięcioleciu ubyły tylko trzy. Banki ludowe opierają się na koncepcji spółdzielni kredytowej H. Schulze-Delitzscha i mogą się poszczycić ponad 150-letnią historią. Specjalizują się one w obsłudze sektora MSP oraz osób prywatnych mieszkających w małych i większych miastach.

Przeciętnie bank ludowy liczy 8 tys. członków, zwykle realizuje transakcje z klientami z bezpośredniego sąsiedztwa, których dobrze znają, dzięki czemu szybko i bez zbędnej biurokracji może podejmować decyzje kredytowe. Obieg pieniądza w regionie sprzyja utrzymywaniu lokalnych miejsc pracy, wzmacnia możliwości nabywcze miejscowej społeczności i stymuluje tą drogą rozwój gospodarczy.

Banki ludowe dysponują gęstą siecią placówek (544), na jeden bank przypada średnio 8-9 jednostek obsługowych. Pracuje w nich 5140 osób (średnio 82 w jednym banku). Grupa obsługuje ponad 750 tys. osób i 100 tys. korporacji, tj. co trzecią austriacką małą i średnią firmę. Te liczby systematycznie się zwiększają, co w kraju o bardzo wysokim ubankowieniu społeczeństwa, jakim jest Austria, uznać należy za duży sukces.

Miliardy z ludowych portfeli

Suma bilansowa Volksbank Verband w ostatnich kilku latach rosła szybciej niż całego austriackiego systemu bankowego. Na koniec 2009 r. osiągnęła poziom 29,0 mld euro (wzrost o 8,5 proc. w stosunku do 2008 r.), co był...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI