Bank i Klient: Bankowcy bardziej optymistyczni

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W styczniu dość stabilnie zachowały się wskaźniki dotyczące sytuacji makroekonomicznej kraju. Wzrosły za to wskaźniki ocen i prognoz. Bankowcy dość optymistycznie patrzą w najbliższą przyszłość.

Paweł Minkina

Pierwsze badanie koniunktury bankowej w 2018 r. przyniosło wzrost zarówno wskaźnika ocen (+2,8 pkt.) jak i wskaźnika prognoz (7,4 pkt.). W konsekwencji doprowadziło to do zwyżki indeksu PENGAB o 5,1 pkt. W styczniu osiągnął on poziom 26,9 pkt. (patrz wykr. 1).

Poziom ten cieszy, w szczególności uwzględniając analizę historyczną styczniowych pomiarów, gdyż w ostatnich trzech latach styczeń charakteryzował się spadkiem głównego wskaźnika badania. Optymizm wśród bankowców potwierdzają również oczekiwania na rok 2018, grupa optymistów wśród bankowców zwiększyła się prawie o ¼ – wskazuje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

W styczniu dość stabilnie zachowały się natomiast wskaźniki dotyczące sytuacji makroekonomicznej kraju, wzrósł jedynie wskaźnik związany z sytuacją gospodarstw domowych. Należy jednak pamiętać, że indeksy z tego obszaru znajdują się obecnie na stosunkowo wysokim poziomie. – W styczniu, w porównaniu do grudniowej analizy, spadła aktywność przedsiębiorców na rynku kredytowym. Odnotowano jednak znaczącą poprawę aktywności klientów indywidualnych na rynku kredytów oraz depozytów. Przewiduje się w najbliższym kwartale wzrost koniunktury na rynku kredytów mieszkaniowych, kredytów konsumpcyjnych, kredytów inwestycyjnych oraz obrotowych. Korzystne prognozy na I kw. br. dotyczą także rynku depozytowego zarówno w przypadku klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców – podkreśla dr Marcin Idzik z TNS Kantar.

Prognoza makroekonomiczna sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw oraz sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju pozostała bez zmian, zaś ta dotycząca sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych uległa poprawie.

Dobre oceny kredytowe gospodarstw domowych

Ogólny wskaźnik oceny dla rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł o 6 pkt. w porównaniu do analizy grudniowej (patrz wykr. 2). Saldo ocen dla kredytów konsumpcyjnych zwiększyło się o 6 pkt., jednak w perspektywie rocznej jest niższe o 5 pkt. Saldo ocen dla kredytów mieszkaniowych podniosło się o 9 pkt., również w skali roku indeks ten wzrósł – o 2 pkt. Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, to saldo prognoz dla kredytów konsumpcyjnych wzrosło o 4 pkt., a dla kredytów mieszkaniowych o 8 pkt. W przypadku kredytów samochodowych saldo ocen podniosło się o 10 pkt., a prognoz o 9 pkt.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI