Banki zdały egzamin w obliczu wojny w Ukrainie

Banki zdały egzamin w obliczu wojny w Ukrainie
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W pierwszych dniach agresji rosyjskiej nastąpiła ogromna mobilizacja różnych instytucji, które współpracują z bankami – mówił prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz, podczas marcowej konferencji prasowej ZBP. Zwrócił on między innymi uwagę na fakt wzmożonych wypłat środków z kont bankowych tuż po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą, który na szczęście udało się szybko wyhamować, także dzięki zaangażowaniu sektora bankowego.

Obserwowaliśmy olbrzymie zainteresowanie gotówką krajową, także wypłatami środków dewizowych, jednak w ciągu kilku dni sytuacja została opanowana, także dzięki mobilizacji całego sektora – zwrócił uwagę prezes ZBP.

Niezakłócony dostęp do gotówki

Przypomniał on, iż sytuacja wymagała dodatkowego zaangażowania logistycznego – niezbędne do zaspokojenia popytu środki trzeba było odpowiednio rozdysponować i dostarczyć do bankomatów czy oddziałów.

Krzysztof Pietraszkiewicz dodał, że w taki nieprzewidywalnych okolicznościach zawsze występują pewne nieciągłości, wynikające właśnie z przyczyn logistycznych, co uwzględniały banki, dostarczając we wskazane lokalizacje większe zasoby pieniędzy.

– Chciałbym też Państwu podziękować za racjonalizowanie zachowań – zwrócił się do uczestników konferencji prezes ZBP. Przypomniał on, iż w dobie tak poważnych obaw nie brakowało sytuacji, w których te same osoby, które wypłacały z bankomatu pokaźną część środków, po kilku dniach wracały, by z powrotem wpłacić je na rachunek bankowy.

– Jedno jest pewne: polski sektor bankowy po raz kolejny, współdziałając razem z NBP, zdał egzamin – stwierdził Krzysztof Pietraszkiewicz.

Zapewniona wymiana waluty ukraińskiej

Banki z powodzenie poradziły sobie też z koordynacją działań w obszarze środków dewizowych.

– Przystąpiliśmy sukcesywnie do otwierania rachunków bankowych, przystępujemy do dystrybucji środków pomocowych, zarówno tych krajowych jak i międzynarodowych, o ile takowe się pojawią – przypomniał prezes ZBP dodając, iż z inicjatywy środowiska bankowego zostały podjęte konieczne działania, by przybywający do Polski Ukraińcy mieli możliwość wymiany hrywien na złotówki.

W tym celu polski sektor bankowy wystąpił z apelem do szeregu instytucji, poczynając od polskiego Komitetu Stabilności Finansowej aż po europejski nadzór bankowy, równolegle podejmując niezbędne działania na szczeblu krajowym.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że po stronie polskiej, w wyniku porozumienia między bankami centralnymi, ale także dzięki zaangażowaniu PKO Banku Polskiego, mogliśmy wyjść ze stosowną ofertą. Wszystkim, którzy się do tego przyczynili, bardzo dziękujemy – deklarował prezes ZBP.  

Odporność na cyberataki

Równolegle banki musiały monitorować cyberataki, z których nasileniem mieliśmy do czynienia w pierwszych dniach działań wojennych, ale – jak wspomniał prezes ZBP – problem był dostrzegalny już od czasu ubiegłorocznych manewrów „Zapad 2021” na Białorusi.  

– Obserwowaliśmy ten problem dokładnie, koncentrując nasze wysiłki na zapewnieniu ciągłości działania instytucji finansowych. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie ciągłości działania, pewności naszych klientów, że ich środki są najbardziej bezpieczne w bankach, że jesteśmy do ich dyspozycji – podkreślił Krzysztof Pietraszkiewicz.

Źródło: aleBank.pl