Banki wnioskują do UOKiK w związku z planem wdrożenia „kup teraz, zapłać później” w BLIK-u

Banki wnioskują do UOKiK w związku z planem wdrożenia „kup teraz, zapłać później” w BLIK-u
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Millennium, Santander Bank Polska, mBank oraz Mastercard Europe złożyły wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy poprzez rozszerzenie działalności już istniejącego wspólnego przedsiębiorcy Polski Standard Płatności (PSP) o oferowanie usługi krótkoterminowego finansowania płatności za zakupy w formule "kup teraz, zapłać później" (ang. buy now, pay later, BNPL), podał UOKiK.

„Zamierzona koncentracja polega na utworzeniu przez Bank Millennium Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (Bank Millennium), Santander Bank Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (Santander), mBank Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie (mBank) oraz Mastercard Europe SA z siedzibą w Waterloo, Belgia (Mastercard) wspólnego przedsiębiorcy poprzez rozszerzenie działalności już istniejącego wspólnego przedsiębiorcy Polski Standard Płatności sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (PSP)” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: BLIK bardzo dobrze rozpoczął rok: blisko ćwierć miliarda transakcji i 10,5 mln aktywnych użytkowników w I kw. >>>

„PSP prowadzi obecnie działalność w sektorze płatności mobilnych poprzez organizację systemu BLIK, obejmującego schemat płatniczy oraz system płatności. W ramach planowanej koncentracji nastąpi rozszerzenie wykonywanej przez PSP działalności o oferowanie usługi krótkoterminowego finansowania płatności za zakupy w formule 'kup teraz, zapłać później’ (ang. buy now, pay later, BNPL)” – czytamy dalej.

Sprawa jest w toku

Wniosek wpłynął 23 maja, sprawa jest w toku.

Udziałowcami spółki PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard. Z BLIKA-a mogą korzystać również klienci Getin Banku, Banku Pekao, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, Nest Banku, Banku Pocztowego i banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej, w Banku BPS i bankach spółdzielczych Grupy BPS.

Źródło: ISBnews