Banki spółdzielcze w Chinach: PEOPLE’S BANK OF CHINA SIEĆ DLA MILIARDA

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2014.01.foto.045.400xW żadnym innym kraju na świecie nie ma tyle banków spółdzielczych, co w Chinach. Zaczęto je tworzyć w połowie lat 50. jako "okienka kasowe" banku centralnego - People’s Bank of China, który łączył funkcję emisyjną z funkcjami komercyjnymi.

Prof. UG dr hab. Eugeniusz Gostomski

System monobanku w Chinach przestał istnieć na początku lat osiemdziesiątych w związku z otwarciem gospodarki na świat i realizacją reform rynkowych. Banki spółdzielcze przestały być wówczas „ramieniem banku centralnego” i zostały włączone pod kuratelę Agricultural Bank of China, jednej z czterech nowo tworzonych dużych instytucji finansowych. Stan ten utrzymywał się do 1996 r., gdy spółdzielnie kredytowe formalnie stały się podmiotami niezależnymi.

Małe banki w kraju smoka W Chinach na obszarach wiejskich mieszka ponad 800 mln osób i istnieje tam ponad 20 mln firm, które wytwarzają 30 proc. PKB. Banki komercyjne nie są zainteresowa ne prowadzeniem działalności operacyjnej na terenach wiejskich z powodu wysokich kosztów utrzymywania placówek, dużego ryzyka i możliwości uzyskiwania niskiej stopy zwrotu. W latach 1998-2003 cztery duże państwowe banki działające w pięciu prowincjach zamknęły lub sprzedały ponad 10 tys. wiejskich placówek. Udział kredytów rolniczych w portfelu komercyjnego Agricultural Bank of China spadł z 68 proc. w połowie lat 80. do obecnych 10 proc., podczas gdy udział wiejskich spółdzielni kredytowych wzrósł do 84 proc.

Na obszarach wiejskich działa ponad 50 tys. małych lokalnych i regionalnych banków spółdzielczych. W dużych aglomeracjach funkcjonują ponadto miejskie kooperatywy, które zostały powołane do obsługi małych firm powstających w Chinach jak grzyby po deszczu. Banki spółdzielcze zgromadziły 2200 mld juanów depozytów (12 proc. w systemie) i dysponują należnościami z tytułu udzielonych kredytów na sumę 1600 mld juanów (11 proc. portfela chińskich banków). Kredyty na cele rolnicze stanowią 44 proc. ich obliga. Od połowy lat 90., zatrudniając 628 tys. pracowników zajmują dominującą pozycję na rynku wiejskim.

Wiejska spółdzielnia kredytowa posiada przeciętnie aktywa o wartości 57 mln juanów, zrzesza 3 tys. członków i zatrudnia 18 osób. Paleta oferowanych przez nią usł...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI