Banki spółdzielcze: Urządzenia do obsługi gotówki

Banki spółdzielcze: Urządzenia do obsługi gotówki
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2016.07-08..foto.012.a.400xGotówka nadal jest podstawowym sposobem płatności w obrocie detalicznym w Polsce i ma udział w 80% transakcji. Dlatego, choć systematycznie przybywa terminali POS i aktywnie korzystających z płatności bezgotówkowych, nadal jest i w najbliższych latach będzie zapotrzebowanie na nowoczesne urządzenia oraz systemy wspierające obrót gotówką.

Bohdan Szafrański

Według danych NBP, w I kw. 2010 r. w obrocie znajdowało się 94 691,8 mln sztuk banknotów, a w I kw. br. było ich już 161 560,5 mln sztuk (wzrost o 71%). Przez kilkanaście lat w Polsce tym, co zniechęcało np. w handlu do przechodzenia na transakcje kartowe, były stosunkowo wysokie koszty związane z obowiązującymi wtedy stawkami interchange. To się zmieniło, ale nic nie wskazuje, by gotówka szybko została zastąpiona przez inne formy płatności, choć podejmuje się wiele kroków w tym kierunku.

Bohdan Szafrański, absolwent SGGW w Warszawie, ukończył też studia podyplomowe z zakresu informatyki i telekomunikacji na Politechnice Warszawskiej. Zajmował się normalizacją z zakresu żywności, rolnictwa i leśnictwa w PKN. Od początku lat 90. pisze o nowych technologiach informatycznych, między innymi o tematyce związanej z informatyką, telekomunikacją i biznesem. Współpracował z takimi tytułami, jak: „Gazeta Wyborcza” (dodatek Biuro i Komputer), „PCkurier”, „Informatyka”, „Elektronika”, „Świat Telekomunikacji”, „Mobile Computing”, „businessman.pl”, „Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych”. Od 2011 r. stały współpracownik „Miesięcznika Finansowego BANK”. Redagował i współredagował publikacje z Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej.

Niespójne działania

W 2016 r. po raz pierwszy w naszym kraju obchodziliśmy 5 kwietnia jako „Dzień bez płacenia gotówką”. Akcja ta jest elementem paneuropejskiej kampanii „No Cash Day” i odbywa się pod patronatem Parlamentu Europejskiego. Idea dnia bez gotówki jest też zapisana w Programie Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2014-2020. W kwietniu Sejm przegłosował obniżenie do 15 tys. zł (było 15 tys. euro) limitu transakcji gotówkowych. Polityka naszego państwa w eliminowaniu używania gotówki nie do końca jest spójna. Z jednej strony ogranicza się kwotę płatności gotówkowych, a z drugiej zapowiada np. wprowadzenie do obiegu (w przyszłym roku) nowego banknotu o nominale 500 zł. Ma on ułatwić życie płacącym gotówką. Na świecie niechętnie patrzy się na wysokie nominały, bo są one chętnie wykorzystywane przez świat przestępczy i terrorystów.

Na blogu firmy Tellermate, Dave Lunn na początku lutego tego roku przedstawił trendy w zarządzaniu gotówką, jakie jego zdaniem będą znaczące w tym roku. Powołał się na raport firmy Cardtronic wskazujący, że czterech z pięciu konsumentów wciąż woli płacić gotówką w różnych codziennych sytuacjach. Oznacza to, że nawet w dobie płatności ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI