Banki spółdzielcze i ich partnerzy: Rekomendacje na kryzysk: luty 2015

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2015.02.foto.043.b.250xPOMAGAJĄC INNYM, POMAGASZ SOBIE

Bank Spółdzielczy w Płońsku uruchomił system, który wykorzystuje wideokonferencję do komunikowania się niesłyszących z certyfikowanymi tłumaczami języka migowego, a za ich pośrednictwem - z pracownikami banku. Urządzenie zapewnia tym osobom stały dostęp do placówek, bez potrzeby wcześniejszego umawiania się z tłumaczem. Wideotelefon z ekranem o dużej rozdzielczości jest zainstalowany w miejscu obsługi klientów, za jego pomocą niesłyszący łączy się z call center i komunikuje się z tłumaczem, z którym jednocześnie porozumiewa się przez telefon pracownik banku. System jest łatwy i intuicyjny w obsłudze.

SANBANK, LIDER REGIONU

Nadsański Bank Spółdzielczy został uznany jedną z najlepszych firm Podkarpacia, która ma istotny wpływ na rozwój przedsiębiorczości lokalnych środowisk regionu. Stanisław Kłapeć, prezes SANBanku odebrał prestiżową statuetkę Lidera Regionu w kategorii Finanse podczas Gali Nowin, zorganizowanej w LUKR CLUB w Rzeszowie. W konkursie wyróżniono również inne najbardziej aktywne biznesowo banki lokalne.

 

JASTRZĘBIE ZDRÓJ: KAPITAŁ I KOMPETENCJE

Ryszard Leszczyński, prezes Banku Spółdzielczego w Jastrzębiu Zdroju odebrał prestiżowy Laur Platynowy Umiejętności i Kompetencji przyznany w konkursie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Podczas uroczystej XXIII gali konkursu, nagrody wręczono instytucjom i ludziom ze świata polityki, nauki, gospodarki i kultury. Najwyższe wyróżnienie – Diamentowy Laur zostało przyznane Prezydentowi RP, Bronisławowi Komorowskiemu, nagroda specjalna Orzeł Piastów Śląskich metropolicie katowickiemu, arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu były takie osobistości, jak Lech Wałęsa, Jan Paweł II, Javier Solana, Jan Nowak- -Jeziorański, Aleksander Kwaśniewski, Vaclav Havel, kardynał Stanisław Dziwisz, prof. Władysław Bartoszewski, prof. Leszek Balcerowicz i Krzysztof Penderecki. Jastrzębski bank już po raz drugi znalazł się w tym zaszczytnym gronie, jako instytucja nieprzeciętna, wyróżniająca się aktywnością w procesie tworzenia gospodarki rynkowej i jej dostosowania do europejskich standardów.

DOMOWY RACHUNEK… NA KLIK

Jak pokazuje badanie, aż 80 proc. Polaków podziela przekonanie, że rachunki należy opłacać terminowo. W praktyce nie zawsze się to jednak udaje, a powodem często nie jest brak pieniędzy, lecz zwykłe roztargnienie. Przydatny może więc okazać się e-kalendarz, dostępny np. w telefonach komórkowych, który pozwala zanotować terminy i ustawić dla nich powiadomienia – wydarzenie, np. datę płatności powtarzaną z dowolną regularnością. Warto skorzystać też z innych opcji – np. Google Calendar. Przypomnienia dostaniemy e-mailem lub w formie wiadomości SMS, a co ważne kalendarz możemy przeglądać i edytować z wielu urządzeń.

Rozwiązaniem przenoszącym obowiązek wykonania terminowej płatności na naszego usługodawcę jest polecenie zapłaty. Aby z niego skorzystać, należy udzielić wierzycielowi (np. dostawcy usług telekomunikacyjnych) zgody na zlecanie bankowi dyspozycji obciążenia naszego rachunku. Informacje o zrealizowanej płatności znajdziemy w historii transakcji i na wyciągu bankowym. Każdy klient ma prawo do anulowania takiej płatności w ciągu 56 dni (w przypadku firm – w ciągu 5 dni) bez podawania przyczyny. Dobrym sposobem na unikanie opóźnień w płaceniu rachunków jest również usługa typu EBPP, która umożliwia udostępnianie rachunków i faktur w e-bankowości i ich opłacanie bezpośrednio z naszego konta. – Regulowanie opłat w taki sposób jest bardzo bezpieczne, ponieważ nie naraża nas na ataki phishingowe oraz eliminuje możliwość błędnego przepisania numeru konta w momencie zlecania transakcji w bankowości internetowej. Kolejna zaleta to wygoda – nie trzeba pamiętać o każdej fakturze z osobna, ani tracić czasu na logowanie do wielu e-boków – wystarczy zalogować się do swojego banku i tam dokonać płatności za fakturę – tłumaczy Artur Wojtczuk, dyrektor w KIR, nadzorujący rozwój systemu Invoobill.

Jak to wygląda w praktyce? Najpierw musimy sprawdzić, czy nasz dostawca usług umożliwia swoim klientom opłacanie rachunków za pomocą wybranego systemu EBPP, np. Invoobill. Jeśli tak, wystarczy aktywować usługę w systemie bankowości internetowej i przekazać dostawcy specjalny kod, który otrzymamy od banku. Dzięki temu wszystkie faktury będą dostarczane w formie elektronicznej na internetowe konto bankowe. Ich opłacenie będzie wymagać zalogowania się do systemu bankowości elektronicznej i po wybraniu właściwej zakładki – zaakceptowania transakcji jednym kliknięciem.

MIESZKANIA NA WYNAJEM

Fundusz Mieszkań na Wynajem zarządzany przez BGK Nieruchomości nabył 124 mieszkania w Poznaniu i wybiera się na kolejne łowy w innych miastach. Kto, gdzie i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z jego oferty? Home Broker przygotował kompendium wiedzy na ten temat. Fundusz dysponujący kapitałem 5 mld zł zamierza zakupić 20 tys. mieszkań w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu. Im najemca decyduje się na dłuższą umowę, tym mniej będzie płacił. Wyznaczono trzy przedziały czasowe: 6-23 m-ce, 24-47 m-cy oraz 48 m-cy i więcej. Przykładowo osoba podpisująca umowę na rok zapłaci ok. 14 proc. więcej niż ktoś, kto zdecyduje się na 3-letnią umowę. Ten z kolei poniesie każdego miesiąca koszty wyższe o ok. 4 proc. Najemcy będą ponosić też tzw. koszty eksploatacyjne (oświetlenie, ogrzewanie klatek, sprzątanie). W Poznaniu jest to 3,434 zł za mkw. Do tego dochodzą opłaty licznikowe zależne od zużycia mediów w konkretnym mieszkaniu oraz ewentualne koszty z tytułu łącza internetowego i telewizji.

Najemcy muszą pogodzić się z kaucją na poziomie sumy miesięcznego czynszu i opłaty eksploatacyjnej. Zabezpieczeniem dla funduszu ma być podpisanie umowy na zasadzie najmu okazjonalnego, a także akt dobrowolnego poddania się egzekucji, co do płatności wymaganych zgodnie z umową. Fundusz zamierza prześwietlać potencjalnych klientów, w tym celu będzie od nich żądać umowy o pracę lub zaświadczenia o zarobkach, wyciągu z konta. W przypadku studentów można zaprezentować zaświadczenie o przyznanym stypendium, a u emerytów i rencistów może być to decyzja ZUS. BGK Nieruchomości S.A. analizuje już 34 inne projekty (łącznie 3,4 tys. mieszkań) i zamierza udostępnić je najemcom w latach 2015-2017.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI