Banki spółdzielcze i ich partnerzy: Rekomendacje na kryzysk – listopad 2013

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2013.11.foto.041.a.250xBLIŻEJ STOLICY.

Najstarszy w kraju Bank Spółdzielczy w Brodnicy (rok założenia 1862) otworzył oddział w Płońsku - to pierwsza w województwie mazowieckim i 42 placówka banku - jednego z liderów sektora.

MILIARD TRANSAKCJI ELIXIR

Od 1 stycznia br. w systemie ELIXIR rozliczono ponad miliard transakcji, o wartości ponad 2,8 bln zł. W systemie przetworzono łącznie (w złotych i w euro) 1,131 mld transakcji krajowych, tj. o prawie 50 mln przelewów więcej niż rok wcześniej. Wartość rozliczonych transakcji rok do roku wzrosła o ponad 44 mld zł. Trend rosnący jest widoczny również w statystykach systemu Express ELIXIR. We wrześniu br. rozliczono 33 tys. przelewów natychmiastowych, tj. o 14 proc. więcej niż w sierpniu br.

ESBANK: Przelew NATYCHMIASTOWY

W ofercie ESBANKU Banku Spółdzielczego znalazły się przelewy ekspresowe, prowadzone we współpracy z Blue Media S.A. Przelew trwa do 5 minut, może go wykonać każdy klient posiadający rachunek z dostępem do bankowości elektronicznej ESBANK24. Realizacja przelewów ekspresowych odbywa się codziennie w godzinach od 7.30 do 19.00, a maksymalna kwota jednorazowej transakcji to 20 000 zł. Opłata za wykonanie przelewu wynosi 5 zł dla transakcji z rachunku ROR oraz 10 zł dla transakcji z rachunku rozliczeniowego dla firm i rachunku oszczędnościowego.

NASZ DOBRY PODKARPACKI SANBANK

Nadsański Bank Spółdzielczy w Stalowej Woli został uhonorowany podczas gali finałowej konkursu „Nasze Dobre Podkarpackie 2013”. Kapituła, w skład której weszły osoby zaufania publicznego i przedstawiciele samorządów województwa, nagrodziła najlepsze produkty i usługi regionu. SanBank zdobył I miejsce w kategorii usługi finansowe za Konto na +Miarę – rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dedykowany klientom indywidualnym i oferujący pełną gamę powiązanych ze sobą produktów, m.in. bankowość internetową, karty debetowe i ubezpieczenie na życie.

– Jesteśmy usatysfakcjonowani prestiżowym wyróżnieniem. Ciężko pracowaliśmy na to, aby nasze produkty nie ustępowały jakością ofercie banków komercyjnych. Nie mamy wobec nich kompleksów, cieszymy się z zaufania, którym darzą nas klienci, i dołożymy starań, aby ich nie zawieść – powiedział Stanisław Kłapeć, prezes SanBanku.

DE MINIMIS… INWESTYCYJNE

Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomia program pomocowy de minimis dla kredytów inwestycyjnych udzielanych na okres 8 lat. Przedsiębiorca musi posiadać zdolność kredytową (do spłaty kredytu wraz z odsetkami). BGK chce powtórzyć sukces gwarancji dla kredytów obrotowych oferowanych od marca br. – w ciągu pół roku bank przyznał 22 tys. gwarancji dla 20 tys. kredytów udzielanych w większości na okres 12 miesięcy. Z informacji BGK wynika, że kredyty te są spłacane przez firmy różnie, za wcześnie, aby mówić o ryzyku związanym z tym portfelem, lecz pojawiły się już pierwsze wezwania złożone przez banki komercyjne, udzielające kredytów z gwarancjami de minimis. Zasadą jest, że po dokonaniu wypłaty z gwarancji przedsiębiorca musi oddać tę wartość BGK.

Do końca września br. BGK udzielił w 20 bankach kredytujących gwarancji 20 tys. przedsiębiorców (ok. 22 tys. transakcji), na kwotę ok. 4,2 mld zł, co przełożyło się na kredyty obrotowe o wartości 7,2 mld zł. Średnia wartość gwarancji wyniosła 192 tys. zł, a średnia wartość kredytu zabezpieczona gwarancją de minimis to ok. 331 tys. zł. Najchętniej zadłużały się firmy z następujących branż: handel (41 proc.), budownictwo (20 proc.) i przetwórstwo (18 proc.).

MIT PIERWSZY: CZYSZCZENIE BIK

Biuro Informacji Kredytowej ostrzega przed ogłoszeniami zapewniającymi o możliwości usuwania negatywnych informacji z BIK na żądanie. Kwestie rejestrowania i przechowywania danych banków rozstrzyga jednoznacznie Prawo bankowe – nie można wyczyścić danych znajdujących się w BIK. Zjawisko „czyszczenia BIK”, rozpowszechnione w hasłach reklamowych firm oferujących tę usługę, może wprowadzać w błąd wielu konsumentów oraz narażać na niemałe i niepotrzebne wydatki. Jak zauważa mecenas Agnieszka Marzec, radca prawny BIK, w większości przypadków takie usunięcie dotyczy danych pozytywnych, czyli tych odzwierciedlających rzetelnie spłacone kredyty, a więc stanowiących atut w relacjach z instytucjami finansowymi. Dane negatywne są nieusuwalne, a kwestię tę dokładnie precyzują przepisy prawne.

Art. 105 ust.4 Prawa bankowego upoważnia bank do przetwarzania i przekazywania do BIK bez zgody klienta wszystkich informacji, w tym danych osobowych, jakie pozyskał w związku z wykonywaniem czynności bankowej. Z kolei art. 105a Prawa bankowego wskazuje, kiedy i na jakich warunkach takie informacje mogą być przetwarzane przez banki i SKOK-i już po wygaśnię...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI