Banki spółdzielcze i ich partnerzy: Rekomendacje na kryzysk – kwiecień 2015

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2015.04.foto.066.a.400xSBR: BANKOMAT TAM, GDZIE MY!

Spółdzielczy Bank Rozwoju uruchomił w Raczkach (woj. podlaskie, powiat suwalski) bankomat, to pierwsza taka instalacja w tej małej urokliwej miejscowości nad rzeką Rospuda, stąd wielka radość miejscowej społeczności. Bankomat jest usytuowany w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej, a operacje są w nim bezprowizyjne dla klientów posiadających karty w jakimkolwiek banku spółdzielczym. Pierwsza skorzystała na tym Ewa Więcko - sołtys wsi Kurianki Drugie. To już 25 własny bankomat uruchomiony przez SBR Bank, który ma centralę w Szepietowie, a działa w województwie podlaskim i mazowieckim poprzez sieć 21 placówek: 10 oddziałów zlokalizowanych w Szepietowie, Nowych Piekutach, Białymstoku, Suwałkach, Grajewie, Łomży, Płaskiej i Warszawie oraz 11 punktów obsługi klienta

CERTYFIKAT BIK PASS

Sygma oraz Citi Handlowy to kolejne banki, które w ramach współpracy z Biurem Informacji Kredytowej umożliwią swoim klientom pozyskanie BIK Pass – dokumentu potwierdzającego wiarygodność kredytową. Certyfikat ułatwia otrzymanie lepszych warunków kredytu i dodatkowych rabatów na ubezpieczenia. W bazie BIK znajduje się obecnie 27,2 mln aktywnych rachunków kredytowych, należących do 15,3 mln osób. Z bezpłatnej oferty dostępu do BIK Passa korzysta kilkaset osób dziennie.

DZIEŃ DOBRY, JEREMIE

Bank Gospodarstwa Krajowego, działający jako Menedżer Funduszu Powierniczego JEREMIE Województwa Pomorskiego, podpisał umowy operacyjne z dziewięcioma wyłonionymi w ramach konkursu pośrednikami finansowymi. Dzięki zaangażowaniu przez BGK, ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego kwoty 32,6 mln zł, a także środków własnych pośredników, wsparcie w postaci pożyczek w ramach Inicjatywy JEREMIE otrzyma 900 pomorskich mikro i małych przedsiębiorców, w tym ponad 600 w ciągu najbliższych 6 miesięcy. W marcu br. BGK podpisał umowę m.in. z Bankiem Spółdzielczym w Czersku (na kwotę 3 mln zł). Menedżer programu zarządza w woj. pomorskim 43 umowami operacyjnymi, dysponując kwotą 500 mln zł na rozwój sektora MŚP. JEREMIE to inicjatywa Komisji Europejskiej, podjęta przy współpracy Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI), w której odchodzi się od systemu dotacji na rzecz mechanizmu środków zwrotnych, odnawialnych instrumentów finansowych.

Oferowane pożyczki i poręczenia są używane w sposób ciągły na bazie tzw. finansowego recyclingu, a nie tylko raz – jak dotychczas – poprzez dotacje/granty dla indywidualnych firm. Dzięki temu możliwe jest zabezpieczenie kapitału na inwestycje większej liczby firm z sektora MŚP, które nie mają dostępu do produktów oferowanych przez banki komercyjne, bo np. działają zbyt krótko na rynku i nie posiadają jeszcze historii kredytowej czy zabezpieczeń o wystarczającej wartości.

FAKTORING DO ODKRYCIA

Prowadzenie małej firmy wiąże się z ciągłymi wahaniami stanu gotówki, co wynika z faktu niedopasowania w czasie przychodów i wydatków. Nawet jeżeli założymy sytuację idealną, w której wszystkie faktury opłacane są przez kontrahentów w terminie, przedsiębiorca nie jest w stanie każdego dnia wypracować dochodu, który pozwoli mu na pokrycie bieżących wydatków. Najprostszym rozwiązaniem problemu niedoboru gotówki jest kredyt, coraz więcej przedsiębiorców sięga jednak po faktoring, pozwalający otrzymać zapłatę za fakturę w zasadzie zaraz po jej wystawieniu przez przedsiębiorcę. Firma faktoringowa jest znacznie skuteczniejsza w dochodzeniu należności niż robiący to samodzielnie przedsiębiorca.

Aby popularyzować rozwiązanie w postaci faktoringu wśród drobnych przedsiębiorców, Idea Bank stworzył specjalny rachunek o nazwie Konto Cash Flow. Jego posiadacz otrzymuje darmowy limit faktoringowy w kwocie 5 tys. zł. Prowizja pobierana jest dopiero od przedstawionej do finansowania faktury. Opłata za konto wynosi 19,99 zł miesięcznie. Jednocześnie, jeżeli w wyniku prowadzonej działalności przedsiębiorca zgromadzi na rachunku nadwyżkę, jest ona oprocentowana na poziomie aż 2 proc. w skali roku.

BGK: MIESZKANIA NA WYNAJEM

Przeciętna oczekiwana rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem w największych miastach wzrosła do poziomu 4,39 proc. netto, to najwięcej od jesieni 2012 r. – wynika z analizy Domiporta.pl i Home Brokera. Najlepiej rokuje zakup w Gdańsku, gdzie rentowność netto przekracza 5 proc. Średnia transakcyjna cena mkw. w tym mieście to 4984 zł, podczas gdy z wynajmu można otrzymać 32,88 zł za mkw. na miesiąc. Inwestycja w Gdańsku zwróci się po 19,5 roku, ale podobna np. w Poznaniu w ciągu 28 lat, różnica jest więc znaczna. Nawet jednak 3,53 proc. netto w skali roku (czyli najniższa oczekiwana rentowność spośród analizowanych miast) to stawka nie do osiągnięcia na lokacie czy też obligacjach Skarbu Państwa.

Fundusz Mieszkań na Wynajem zarządzany przez spółkę BGK ogłosił, że w ciągu kilku lat zakupi 20 tys. lokali w największych miastach (łącznie za 5 mld zł) i wynajmie je w cenach niższych niż rynkowe. Jedyną formułą umowy ma być najem okazjonalny, w którym najemca deklaruje przed notariuszem, że w razie problemów podda się egzekucji i opuści mieszkanie. Należy jeszcze wskazać lokal, do którego nierzetelny najemca się przeniesie, a jego właściciel musi wyrazić na to pisemną zgodę. Koszt spisania takiej umowy to ok. 200 zł, a zapewnia ona dużo wyższy poziom bezpieczeństwa niż tradycyjny najem.

OD MIŁOŚCI DO PIENIĘDZY

Grecki multimilioner Aristotelis Onasis powiedział kiedyś: Gdyby nie było kobiet, wszystkie pieniądze na świecie nie miałyby żadnego znaczenia. Słowa te znajdują swoje potwierdzenie w kontekście badania Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym nt. Postawy Polaków wobec oszczędzania, z którego wynika, że wbrew obiegowej opinii, kobiety znacznie lepiej obchodzą się z pieniędzmi niż mężczyźni. Blisko jedna czwarta uważnie planuje i skrupulatnie trzyma się realizacji swoich założeń finansowych, podczas gdy tylko 15 proc. mężczyzn może się tym pochwalić. Aż 37 proc. twierdzi, że kontroluje nawet najdrobniejsze, codzienne płatności, zaś dotyczy to jedynie co czwartego mężczyzny. Jednocześnie 18 proc. panów przyznaje się, że w ogóle nie monitoruje bieżących wydatków, dotyczy to natomiast tylko co dziesiątej kobiety. Badanie dowodzi, że kobiety są bardziej zapobiegliwe i myślą długoterminowo, mężczyźni przykładają mniejszą wagę do kontroli wydatków, ale za to częściej i więcej inwestują. Do lokowania kapitału przyznaje się 12 proc. panów, a 9 proc. kobiet. Jednocześ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI