Banki spółdzielcze i ich partnerzy: Rekomendacje na kryzysk – grudzień 2013

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

HIPOTEKI W PORTFELU

Z wyliczeń Lion’s Banku wynika, że trzyosobowa rodzina może nabyć dzisiaj prawie dwa razy większy lokal niż pięć lat temu. W czerwcu br. mogła pozwolić sobie na zakup 133,2 mkw., w październiku już 147,9 m kw. O ile za nieruchomość bazową przyjąć 50 mkw., aktualne możliwości zakupowe wyniosłyby 55,5 mkw. Pięć lat temu mogła kupić mieszkanie 50 mkw., teraz aż 92,4 mkw.

DOBRY ZWYCZAJ… SPŁACAJ!

Jak wskazują badania Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym, co czwarty Polak nie planuje z wyprzedzeniem nawet większych wydatków, a zaledwie 10 proc. regularnie oszczędza. Jedynie 2 proc. rodaków nie spłaca regularnie przynajmniej części swoich zobowiązań – takich jak opłaty za czynsz i media czy raty kredytów. Jednak, co niepokojące, osoby, które mają tego typu problemy, najczęściej miały je także w przeszłości, a zatem grozi im popadnięcie w spiralę długów. Natomiast 1 na 4 badanych miał okresowe trudności z bieżącym regulowaniem zobowiązań. Ponad połowa Polaków (53 proc.) wszystkie pieniądze wydaje na bieżące potrzeby. Niespodziewane wydatki są wówczas znacznym obciążeniem i mogą prowadzić do zadłużania się. Tymczasem 26 proc. Polaków nie planuje z wyprzedzeniem nawet wydatków związanych ze świętami, urodzinami, wyjazdami na urlop czy szkolną wyprawką, a 17 proc. wcale nie kontroluje domowego budżetu.

PAKIETY DLA MŚP

Bank Pekao udostępnił mikro i małym firmom pakiet, który umożliwi skorzystanie z przydatnych rozwiązań biznesowych. Korzyści to oferty specjalne oraz rabaty na produkty i usługi renomowanych firm (home.pl, Google, Microsoft, BIG InfoMonitor, Allianz Direct). BIG InfoMonitor specjalnie dla klientów Banku Pekao przygotował wyjątkowo atrakcyjną ofertę na swoje produkty i usługi: zniżki na korzystanie z Rejestru Dłużników BIG, możliwość pobrania do dwóch raportów z bazy BIG InfoMonitor w cenie 1 zł netto oraz preferencyjne warunki uzyskania Certyfikatu Firmy Wiarygodnej Finansowo w wersji mikro.

Wyniki badań wskazują, że zaledwie 48 proc. mikro i małych firm w Polsce wykorzystuje internet do jakichkolwiek działań reklamowych czy marketingowych, stronę internetową ma 56 proc., a oprogramowanie do zarządzania tylko 57 proc. przedsiębiorców. Kolejną dużą bolączką MŚP są problemy z terminowymi płatnościami ich kontrahentów, co rodzi potrzebę zastosowania narzędzi do zarządzania ryzykiem zaległych płatności.

DE MINIMIS NA INWESTYCJE

Bank Gospodarstwa Krajowego oraz przedstawiciele 22 banków komercyjnych i dwóch zrzeszeń Grupy BPS i SGB-Banku podpisali umowy rozszerzające gwarancje de minimis dla kredytów inwestycyjnych i rozwojowych. Nowe gwarancje będą udzielane na kredyty, których celem są inwestycje lub wydatki wpływające na rozwój działalności firmy, przez 24 miesiące, począwszy od 1 stycznia 2014 r. Maksymalna kwota gwarancji to 3,5 mln zł lub do 60 proc. kwoty kredytu, a okres gwarancji do 99 miesięcy. Stawka prowizji – 0,5 proc. w stosunku rocznym. BGK udzielił dotychczas gwarancji de minimis w kwocie ponad 5 mld zł, dzięki czemu 26 tys. firm uzyskało kredyty obrotowe o wartości 9 mld zł.

– Czuję się dumny, że jesteśmy w czołówce banków pod względem wykorzystania limitu przyznanego przez BGK. Teraz gwarancjami objęte będą także kredyty inwestycyjne, co pozwoli wielu małym firmom na rozwinięcie działalności, zakup maszyn i urządzeń czy chociażby lokalu – powiedział Tomasz Mironczuk, prezes Banku BPS. Banki Grupy BPS udzielają firmom kredytów obrotowych zabezpieczonych gwarancją de minimis od marca 2013 r. PROFIL KREDYTOWY PLUS

Najbardziej atrakcyjnym produktem w ofercie BIK jest Profil Kredytowy Plus, który jest udostępniany po założeniu konta na portalu www.bik.pl i zamówieniu dowolnego pakietu. Profil ten umożliwia sprawdzenie swojej pełnej historii kredytowej wraz z oceną punktową. Jest to produkt przejrzysty i łatwy w interpretacji. Klient samodzielnie rozwija segmenty danych, które chciałby obejrzeć bardziej szczegółowo. Stanowi to istotne ułatwienie, ponieważ tradycyjny raport kredytowy w postaci pliku PDF może mieć nawet kilkaset stron, natomiast w przypadku Profilu Kredytowego Plus klient widzi najważniejsze informacje na jednym ekranie.

Koszt jednorazowego pobrania wynosi 36 zł. Dla osób, które chcą na bieżąco kontrolować, czy zmieniła się ich ocena punktowa, albo czy do BIK wpłynęła aktualizacja danych na temat ich kredytów, lepszą opcją jest skorzystanie z najwyższego pakietu – Monitoring. W ramach opłaty za ten pakiet (99 zł za cały rok) klient może aż 12 razy pobrać Profil Kredytowy Plus. Oprócz tego Pakiet Monitoring zawiera dodatkowe usługi, jak np. Alert Strażnik Kredytu, chroniący przed wyłudzeniami.

Prezydent RP nadał odznaczenia państwowe i resortowe bankowcom spółdzielczym. Podczas uroczystości w Warszawie uhonorowano osoby, których działania przekroczyły zakres zwykłych obowiązków w służbie publicznej i charytatywnej. Jednym z nagrodzonych był Stanisław Kłapeć – prezes Nadsańskiego Banku Spółdzielczego, który odebrał Złoty Medal za ponad 30-letni dorobek pracy zawodowej i społecznej na rzecz środowisk lokalnych.

PRZELEW NATYCHMIAST

Express ELIXIR pozwala na transfer środków z konta na konto w zaledwie kilkanaście sekund. Różnicą, która sprawia, że działa tak szybko jest całkowita zmiana technologii wykorzystywanej do rozliczania przelewów. Nie występują tu bowiem ani sesje wychodzące, ani przychodzące. Środki księgowane są w czasie rzeczywistym, dlatego obciążenie rachunku nadawcy oznacza jednocześnie zasilenie rachunku odbiorcy. Zamiast komunikatu, że przelew został „przyjęty do realizacji”, jak to dzieje się w przypadku przelewów standardowych, otrzymujemy komunikat, że przelew „został zrealizowany”. Jeśli z jakiegoś powodu przelew nie może zostać zrealizowany (np. brak pieniędzy na koncie, błędnie wpisany numer konta odbiorcy) odpowiedni komunikat również jest prezentowany automatycznie.

W listopadzie br. klienci banków wykonali prawie 12-krotnie więcej przelewów Express ELIXIR niż rok temu. Od początku funkcjonowania systemu, tj. od czerwca 2012 r. KIR rozliczyła już 314 tys. płatności natychmiastowych o wartości 1,64 mld zł.

Krajowa Izba Rozliczeniowa ocenia, że w 2014 r. z przelewu Express ELIXIR będzie mogło korzystać ok 75 proc. klientów banków. W badaniu TNS ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI