Banki informują o szybkim wzroście ugód frankowych

Banki informują o szybkim wzroście ugód frankowych
Fot. stock.adobe.com / studio v-zwoelf
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Liczba ugód, jakie banki zawierają z posiadaczami kredytów frankowych, szybko rośnie - wynika z danych, nadesłanych przez instytucje finansowe w odpowiedzi na pytania PAP.

Szybko rośnie liczba ugód, jaki banki zawierają z klientami posiadającymi kredyty frankowe.

Z danych, nadesłanych PAP przez mBank wynika, że bank na koniec stycznia zawarł 3 tys. ugód.

Tymczasem pod koniec 2022 r. Bank informował, że zawarł ponad 1 880 ugód.

Czytaj także: 2800 podpisanych porozumień frankowych w mBanku

PKO Bank Polski: 20,8 tys. ugód

Także według informacji przesłanej PAP przez PKO BP widać wzrost liczby zawartych ugód.

„Od początku uruchomienia programu zawarliśmy ponad 20,8 tys. ugód z kredytobiorcami. 73 proc. spraw, które trafiają do Sądu Polubownego przy KNF zakończyło się podpisaniem ugody. Obecnie prowadzimy ok. 12 tys. procedur ugodowych” – podał PKO BP w odpowiedzi na pytania PAP.

Tymczasem pod koniec grudnia 2022 roku Bank informował PAP, że zawarł ponad 18 tys. ugód. To oznacza, że wysokie stopy procentowe NBP nie przeszkadzają w zawieraniu ugód przez klientów.

„W ostatnich 2 miesiącach ubiegłego roku zaobserwowaliśmy zwiększenie liczby wniosków składanych przez klientów o prawie 100 proc. w porównaniu z poprzednimi miesiącami II i III kwartału 2022 roku” – wskazał PKO BP.

Czytaj także: Już ponad 20 tys. ugód z frankowiczami w PKO BP

Bank Millennium o 9 600 mniej kredytów walutowych w 2022roku

Kolejnym bankiem, który prowadzi na szeroką skalę program zawierania ugód z frankowiczami, jest Bank Millennium. Bank nie podał informacji o liczbie ugód zawartych w tym roku, jednak z zaprezentowanych danych wynika, że w samym IV kw. 2022 roku zawarł ponad 1,3 tys. ugód, a w całym roku było to ponad 7,94 tys. porozumień z klientami (w całym 2021 r. było to prawie 8,45 tys. ugód).

„W wyniku tych negocjacji oraz innych naturalnych czynników, w 2022 roku liczba aktywnych walutowych kredytów hipotecznych zmniejszyła się o niemal 9 600 do 38 011, co stanowi porównywalny rezultat do tego w roku 2021 (10 300)” – podał Bank Millennium w odpowiedzi na pytania PAP.

Czytaj także: Kredyty frankowe: do Sądu Polubownego przy KNF trafiło 31,5 tys. wniosków o mediację

Źródło: PAP BIZNES