Banki i firmy ubezpieczeniowe w projekcie nowelizacji Rekomendacji U

Banki i firmy ubezpieczeniowe w projekcie  nowelizacji Rekomendacji U
Hubert Gąsiński, dr nauk ekonomicznych, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Źródło: WSB
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W ostatnich latach banki i firmy ubezpieczeniowe borykają się z coraz bardziej złożonym zestawem problemów krajowych i międzynarodowych. Rosnąca konkurencja oraz potrzeba spełnienia nowych wymagań są coraz większym wyzwaniem dla obu sektorów, pisze dr Hubert Gąsiński z WSB w Warszawie.

Wyzwania związane z brutalną konkurencją, nieprzewidywalną dynamiką rynku są wspierane przez oferty produktów, które dość często mogą nie odpowiadać potrzebom konsumentów i rozbieżnym celom kluczowych banków i ubezpieczycieli.  

Czytaj także: Czy to już zmierzch ery bancassurance?

Co umożliwia bancassurance?

Aktualność danego projektu dobrych praktyk w zakresie bancassurance polega przede wszystkim na potrzebie rozszerzenia i poprawy interakcji pośredników finansowych w celu poprawy jakości i zwiększenia wolumenu usług finansowych.

Poza tym, istotnym argumentem na korzyść rozwoju bancassurance jest to, że współpraca z firmą ubezpieczeniową pozwala bankom zbliżyć się do minimalizacji własnego ryzyka, w szczególności ryzyka kredytowego.

Dlatego bez wątpienia integracja banków i firm ubezpieczeniowych (o których właściwie mowa w projekcie nowelizacji Rekomendacji U) będzie służyć jako nowy krok w kierunku rozwoju gospodarki kraju, bowiem wzajemne oddziaływanie dwóch kapitałów może stać się obiecującą współpracą, która doprowadzi do stabilności finansowej tych sektorów na terytorium naszego państwa.

Czytaj także: Bancasurance pod lupą nadzoru

Bancassurance a konsumenci

Na koniec warto dodać, że bancassurance jest dość korzystny także dla konsumentów usług finansowych z uwagi na fakt, że jest tańszy i dostosowany bezpośrednio do ich potrzeb.

Ponadto, równie ważna jest kwestia łatwości i dostępności usług finansowych oraz uproszczone tryby płacenia składek ubezpieczeniowych, ponieważ są one przekazywane bezpośrednio z konta bankowego.  

W ten sposób zarówno banki, jak i instytucje ubezpieczeniowe wspólnie realizujące projekt bancassurance zyskują strategiczną przewagę konkurencyjną na rynku usług finansowych i zaspokajają potrzeby nabywców.

Hubert Gąsiński,

doktor nauk ekonomicznych,

ekspert i wykładowca WSB w Warszawie.

Źródło: aleBank.pl