Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski do 3,9 proc. w tym roku

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski  do 3,9 proc. w tym roku
Fot. stock.adobe.com/Kristina Blokhin
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Polski na 2022 do 3,9% z 4,7% oczekiwanych styczniu br., uwzględniając fakt, że rosyjska napaść na Ukrainę uderza w gospodarki krajów Europy i Azji Środkowej, podano w raporcie "War in the Region. Spring 2022". Instytucja natomiast podniosła - względem poprzedniej prognozy - oczekiwania co do wzrostu PKB na przyszły rok - o 0,2 pkt proc. do 3,6%. Pomimo obniżonej prognozy na br. tempo wzrostu PKB w Polsce może być wyższe od średniej wartości dla Europy Środkowej.

Wojna w Ukrainie, a także pandemia, po raz kolejny pokazują, że sytuacje kryzysowe mogą powodować daleko idące szkody gospodarcze i cofać nas o wiele lat pod względem wartości dochodu na głowę i rozwoju gospodarczego.

– powiedziała główna ekonomistka dla regionu Europy i Azji Środkowej w Banku Światowym Asli Demirgüç-Kunt, cytowana w komunikacie.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Dodatkowa presja na finanse publiczne

Podkreśliła, że władze państw regionu powinny przede wszystkim wzmocnić swoje bufory makroekonomiczne i poprawić wiarygodność polityki, aby ograniczyć ryzyko przerwania łańcuchów handlowych i inwestycyjnych.

„Polska, w której znalazło schronienie blisko 60% ludności uciekającej z Ukrainy, może się spodziewać znacznego wzrostu popytu na usługi publiczne i zasoby mieszkaniowe, co wywoła dodatkową presję na finanse publiczne. Z drugiej strony można się spodziewać pozytywnych bodźców dla gospodarki w krótkim okresie na fali wzrostu popytu wewnętrznego” – czytamy w raporcie.

Czytaj także: EBOiR obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. >>>

Bank ocenił, że polska gospodarka odbiła się od recesji COVID-19 recesji, rozwijając się w najszybszym tempie od 2007 r. Złagodzenie ograniczeń ograniczeń związanych z COVID-19, silny napływ inwestycji oraz korzystne warunki na rynku pracy przyczyniły się do ożywienia gospodarczego.

Znaczne przyspieszenie inflacji

„Inflacja znacznie przyspieszyła, napędzana gwałtownym wzrostem cen towarów i zakłóceniami w łańcuchu dostaw, co przyczyniło się do rosnącego ubóstwa. Wojna w Ukrainie wpływa na gospodarkę poprzez ceny towarów i kanały handlowe, efekty zaufania oraz duży napływ rozproszonych Ukraińców” – podano w raporcie.

Bank przewiduje średnioroczną inflację w Polsce na poziomie 9,6% w 2022 r., 7,5% w 2023 r. oraz 4% w 2024 r.

Źródło: ISBnews