Bank Spółdzielczy w Szczytnie postawił na nowe bankomaty-recyklery

Bank Spółdzielczy w Szczytnie postawił na nowe bankomaty-recyklery
Źródło: BS w Szczytnie / Diebold Nixdorf
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W celu jak najlepszego zabezpieczenia obiegu gotówki, ograniczenia kosztów obsługi i spełnienia najnowszych wytycznych organizacji płatniczych, Bank Spółdzielczy w Szczytnie, zdecydował się na wymianę praktycznie wszystkich posiadanych bankomatów, piszą eksperci z Diebold Nixdorf.

Jak wynika z obserwacji fachowców specjalizujących się w bankowości spółdzielczej, w ostatnich latach widać było spadek zapotrzebowania na gotówkę wśród klientów.

Coraz więcej z nich przekonuje się do pieniędzy elektronicznych i bezgotówkowej formy płatności oraz docenia ich powszechną dostępność dzięki kartom płatniczym czy aplikacjom mobilnym.

Samo posiadanie gotówki w portfelu zwiększa poczucie bezpieczeństwa, co widać w czasie kryzysów

Nadal jednak istnieje znacząca grupa klientów, którzy cenią sobie stały i bezpieczny dostęp do gotówki.

Silny sentyment do gotówki

– W opinii wielu klientów gotówka to środek płatniczy dający nie tylko swobodę i niezależność, ale również chroniący ich prywatność podczas dokonywania zakupów.

Często samo posiadanie gotówki w portfelu zwiększa poczucie bezpieczeństwa, co widać w czasie kryzysów, które dotykają nas w ostatnich latach, a nawet w ostatnich tygodniach. Wyraźnie uwidaczniają one to, jak wysokie zaufanie do gotówki mają nasi klienci, którzy ustawiają się wtedy w kolejkach do bankomatów.

W przypadku Banku Spółdzielczego w Szczytnie, wymianą zostało objętych 13 urządzeń

Sektor bankowy, w tym głównie spółdzielczy, nie zawiódł i w bankomatach nie zabrakło gotówki, nie musieliśmy także wprowadzać żadnych limitów wypłat dla naszych klientów – mówi Krzysztof Karwowski, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie.

Czytaj także: Dlaczego wpłatomaty są atrakcyjne dla banków spółdzielczych i ich klientów?

Recyklery czyli płynność obrotu gotówkowego

Nadal wysoka pozycja gotówki w płatnościach powoduje, że banki muszą zapewnić płynny sposób jej obsługi. Często wiąże się to jednak z generowaniem dużych kosztów – gotówkę należy ubezpieczyć czy zapewnić jej bezpieczny transport. Odpowiednie bankomaty z funkcją recyclera, które umożliwiają zamknięty obieg gotówki (banknoty pochodzące z wpłat służą kolejnym osobom, które chcą dokonać wypłaty) mogą jednak odciążyć obsługę bankową od obrotu gotówkowego.

W celu jak najlepszego zabezpieczenia obiegu gotówki, ograniczenia kosztów obsługi i spełnienia najnowszych wytycznych organizacji płatniczych, Bank Spółdzielczy w Szczytnie, zdecydował się na wymianę praktycznie wszystkich posiadanych bankomatów.

Bankomaty z funkcją recyclera zapewniają nam nową jakość obsługi i tak potrzebną dzisiaj dywersyfikację oraz elastyczność

– W przypadku Banku Spółdzielczego w Szczytnie, wymianą zostało objętych 13 urządzeń. Dążąc do stałej poprawy jakości świadczonych usług i za priorytet stawiając bezpieczeństwo, innowacyjność oraz stabilną współpracę, zdecydowaliśmy się na recyclery firmy Diebold Nixdorf.

Decyzja ta pozwoliła Bankowi Spółdzielczemu w Szczytnie na zbudowanie jednej z największej sieci recyclerów własnych wśród banków spółdzielczych w Polsce, składającej się z 14 urządzeń – mówi Krzysztof Karwowski.

Czytaj także: Bank Spółdzielczy w Szczytnie, jakie są efekty zamiany bankomatów na recyclery sieci Planet Cash?

Obieg gotówki przy mniejszych kosztach

Przyjęte rozwiązanie zapewniło nie tylko zamknięty obieg gotówki, który przełożył się na ograniczenie kosztów poprzez zredukowanie czasu niezbędnego do zasilenia bankomatów oraz liczby tych zasileń, ale także na zmianę modelu biznesowego w zakresie obsługi gotówkowej klientów naszego Banku.

– Nowe bankomaty z funkcją recyclera zapewniają nam nową jakość obsługi i tak potrzebną dzisiaj dywersyfikację oraz elastyczność oferowanych form dokonywania transakcji.

Każdego miesiąca notujemy ponad 130 tys. różnych operacji kartowych, a nasi klienci chcą mieć dostęp do swoich środków w każdym momencie i formie. Spełniamy tę potrzebę poprzez zapewnienie szerokiego wyboru dostępnych kanałów – mówi Krzysztof Karwowski.

Dzięki nowym urządzeniom wprowadzono do tabeli prowizję od wpłat i wypłat gotówkowych od wszystkich klientów, m.in. osób fizycznych. Dodatkowo, każdy z zakupionych recyclerów posiada funkcję obsługi transakcji zbliżeniowych (wbudowany czytnik NFC), dzięki czemu spełniają one techniczny wymóg, który będzie obowiązywał już od 2024 roku.

Ponadto, przy współpracy z IT Card S.A., urządzenia te zostały włączone do sieci Planet Cash, przez co są one dostępne jako wpłatomaty nie tylko dla klientów innych banków Grupy BPS, ale także dla klientów banków komercyjnych, z którymi sieć ta współpracuje takich jak: Alior Bank, Getin Bank, mBank, BNP Paribas i Bank Pocztowy.

Źródło: Diebold Nixdorf