Bank Spółdzielczy w Szczytnie, jakie są efekty zamiany bankomatów na recyclery sieci Planet Cash?

Bank Spółdzielczy w Szczytnie, jakie są efekty zamiany bankomatów na recyclery sieci  Planet Cash?
Krzysztof Karwowski, prezes Banku Spółdzielczego w Szczytnie. Źródło: BS Szczytno
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O tym, co wpływa na rozwój bankowości spółdzielczej rozmawiają Jolanta Sadowska Dyr. Projektów Strategicznych w Pionie Sprzedaży ITCARD i Krzysztof Karwowski Prezes Banku Spółdzielczego w Szczytnie

Jolanta Sadowska: Dlaczego Bank Spółdzielczy w Szczytnie zamienił bankomaty na recyclery w swoich placówkach?

Krzysztof Karwowski: Pierwszym sygnałem do wymiany bankomatów były komunikaty o zakończeniu serwisowania starszych urządzeń ze względów bezpieczeństwa. Jak wiemy, pierwotnie banki miały dość krótki czas na ich wymianę bądź upgrade do wyższej wersji systemu, jednak z uwagi na pandemię był on wydłużany.

My natomiast przygotowując się do tego zadania zidentyfikowaliśmy wiele innych korzyści niż tylko spełnienie stawianych wymogów. Jesteśmy instytucją finansową, która korzysta z nowoczesnych rozwiązań i ceni rozwój produktów i usług, dostosowując je do potrzeb i oczekiwań klientów.

Poprzez udostępnienie recyklerów mieliśmy możliwość wprowadzenia nowego modelu obsługi gotówki w oddziałach i poza nimi, który jest zdecydowanie bardziej efektywny i optymalizujący koszty procesowania gotówki. Policzyliśmy, że koszty obsługi transakcji realizowanych w urządzeniach samoobsługowych są zdecydowanie niższe niż te, które występują w kasie Banku.

Ponadto zmniejszenie manualnej obsługi gotówki pozwala odciążyć pracowników Banku, którzy zyskują więcej czasu na obsługę klientów i sprzedaż dodatkowych usług oraz produktów oferowanych przez Bank.

Dlaczego Bank wybrał rozwiązanie globalne a nie lokalne, udostępniając wpłaty swoim klientom w całej sieci swoich urządzeń i sieci zewnętrznej Planet Cash?

‒ Nasi klienci są uczestnikiem całego rynku, nie tylko tego lokalnego. Mamy możliwość prowadzenia działalności w całym kraju i nie chcemy ograniczać naszych klientów rozwiązaniami lokalnymi. W sieci Planet Cash działa ponad 2000 bankomato-wpłatomatów, zlokalizowanych na terenie całej Polski. Ich urządzenia są dostępne w ogólnopolskich sieciach handlowych, w wybranych placówkach banków komercyjnych oraz innych dogodnych lokalizacjach takich jak lotniska, dworce, stacje metra, centra i galerie handlowe. Dzięki takim rozwiązaniom nasi klienci mogą zasilać swoje konta 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Czy klienci korzystają chętnie z wpłat w urządzeniach?

‒ Obserwujemy znaczne zainteresowanie wpłatami we wpłatomatach, zarówno ilościowe, jak i wartościowe. Ta forma obsługi gotówki stała się usługą standardową dla naszych klientów. Szeroka sieć dostępu do punktów wpłat oraz możliwość szybkiego zdeponowania środków i księgowanie online ogranicza czas, koszty i sprzyja ich płynności. Ponadto wprowadziliśmy prowizję od wpłat gotówki w oddziałach, co również przekłada się na ilość dokonywanych wpłat.

Obecnie posiadamy 14 recyclerów, z których ostatnie instalowaliśmy w czwartym kwartale minionego roku, więc część z nich dopiero „nabiera rozpędu”, jeżeli chodzi o ilość wpłat. Myślę, że niebawem będzie to jeszcze bardziej popularna usługa, dostępna również dla osób nie będących jeszcze naszymi klientami.

Czy uruchomienie recyclerów zmniejszyło kolejki do kas?

‒ Tak i dzięki temu zwiększyła się efektywność obsługi. Skupienie się na poza kasowej obsłudze klienta wpływa korzystnie na lepszą jakość oraz efektywność realizowanych procesów sprzedażowych. Jest to zdecydowanie dodatkowa korzyść, której efekty nawet trudno oszacować. W każdym bądź razie pozwala nam na realizowanie nowoczesnego podejścia do klienta, zmieniając model z obsługi jego zleceń na bardziej aktywny, polegający na identyfikacji jego potrzeb i ich realizacji.

Jakie dodatkowe korzyści płyną z uruchomienia usługi wpłat w urządzeniach BS Szczytno i sieci Planet Cash?

‒ Jak już wspomniałem wcześniej, jesteśmy instytucją, która stawia na nowoczesne rozwiązania. Naszym największym priorytetem jest satysfakcja i zadowolenie klientów ze świadczonych przez nas usług.

Kolejną korzyścią, jaką identyfikujemy w związku z wdrożeniem recyclerów ‒ to niewątpliwie udostępnienie wpłat dla klientów banków komercyjnych. Jest to dla nas niezwykle ważny krok w kierunku pokazania nowoczesnego wizerunku naszego Banku nowym klientom i docelowo ich pozyskania. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż ich gotówka zasila nasze urządzenia, co przy funkcji recyclingu gotówki pozwala na rzadsze zasilanie tych urządzeń.

Źródło: aleBank.pl