Bank Spółdzielczy w Limanowej przekazał Muzeum Regionalnemu Ziemi Limanowskiej dwa portrety ważnych dla regionu osób

Bank Spółdzielczy w Limanowej przekazał Muzeum Regionalnemu Ziemi Limanowskiej dwa portrety ważnych dla regionu osób
Przekazanie obrazów Kazimierza Borzyma dla Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej. Źródło: BS Limanowa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
12 lipca 2022 r. w siedzibie Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, w obecności Zarządu Banku oraz władz miasta Limanowa, odbyło się uroczyste przekazanie obrazów, które ufundował dla limanowskiej jednostki kultury Bank Spółdzielczy w Limanowej, poinformował Bank.

Poprzednim właścicielem obrazów była Izabela Murzyn-Borzemska. Obrazy autorstwa Kazimierza Borzyma*, które pochodzą z roku 1904, przedstawiają portrety Antoniego Józefa Marsa oraz jego syna Zygmunta Feliksa Marsa.

Dyrektor limanowskiego Muzeum Magdalena Urbaniec przybliżyła zgromadzonym biogramy obydwóch postaci, które zapisały się chwalebnie na kartach historii regionu. Rodzina Marsów odgrywała przodującą rolę w rozwoju gospodarczym, kulturalnym i oświatowym miasta i powiatu limanowskiego.

Antoni Józef Mars (1819‒1905), szczególnie ważna postać dla limanowskiego Banku, zainicjował w roku 1877 r. powstanie Towarzystwa Zaliczkowego w Limanowej, który stał się zalążkiem bankowości w Limanowej i okolicy. Obecnym kontynuatorem myśli Antoniego Józefa Marsa jest właśnie Bank Spółdzielczy w Limanowej.

Godnym jego zastępcą był syn Zygmunt Feliks Mars (1859‒1945). Po przejęciu majątku w Starej Wsi, prowadził ożywioną działalność społeczną i samorządową w regionie, m.in. na rzecz budowy nowego kościoła limanowskiego, jako członek Komitetu Budowy. Pełnił  funkcję marszałka powiatu limanowskiego. Był udziałowcem Spółdzielni Mleczarskiej w Łososinie Górnej. Jego działalność została doceniona, bowiem 17 lipca 1929 r. w jego dworze spędził noc Prezydent II Rzeczypospolitej prof. Ignacy Mościcki.

Adam Dudek i Władysław Bieda.
Adam Dudek i Władysław Bieda. Źródło: BS Limanowa

Bank spółdzielczy na rzecz lokalnej społeczności

‒ Bank Spółdzielczy w Limanowej od lat angażuje się w działalność kulturalną i edukacyjną w regionie oraz inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej. Cieszymy się, że możemy dokonać formalnego przekazania obrazów do zbiorów muzealnych.

W ten symboliczny sposób chcemy podkreślić, jak ważne jest podtrzymywanie tradycji, przypominanie o historii naszego regionu i przekazywanie jej następnym pokoleniom. W roku, który jest szczególny dla naszego Banku, bowiem obchodzi on 145-lecie swojej działalności ‒ pragniemy podkreślić rolę Banku w podnoszeniu wiedzy społecznej i dobrobytu oraz wspieraniu inicjatyw lokalnych.

Naszym celem nie jest maksymalizacja zysku, ale zgodne z pierwotną ideą niesienie pomocy i udzielanie wsparcia ‒ mówił Adam Dudek, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Limanowej.

‒ Chciałbym serdecznie podziękować Panu Prezesowi i całemu Zarządowi Banku za wsparcie przekazane dla limanowskiego muzeum. Bank Spółdzielczy w Limanowej od lat jest wierny tradycji wspierania gospodarki naszego terenu.

To wszystko służy temu, żebyśmy budowali naszą świadomość tego, że jesteśmy limanowianami, że powinniśmy dbać o to, co pięknym wysiłkiem zostało stworzone przez naszych przodków, bo to jest ta ziemia, z której wyrośliśmy – dziękując powiedział Władysław Bieda, Burmistrz Miasta Limanowa.

Prezes Zarządu Banku Adam Dudek oraz Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda dokonali uroczystego przecięcia wstęgi i przekazania obrazów na ręce Dyrektora Muzeum Magdaleny Urbaniec. Portrety Marsów zawisły na ścianie sali muzealnej i wszyscy zainteresowani mogą je oglądać.

Bank Spóldzielczy w Limanowej zaprasza do Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej!

Kazimierz Belina Borzym: portrety: A. J. Mars i Z. F. Mars; Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej.
Kazimierz Belina Borzym: portrety: A. J. Mars i Z. F. Mars; Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej. Źródło: BS Limanowa

Kazimierz Belina Borzym

Artysta, malarz (ur. 18.02.1884 r., zm. 24.01.1968 r.). Syn Juliana i Florentyny z Obniskich. Reprezentował szkołę realistyczną. Był związany z grupami Pro Arte i Zachęta.

Wraz z artystami starszego pokolenia Takimi jak: A.Austen, Z. Badowski, M. Czepita, W. Wankie, M. Wawrzeniecki, H. Weyssenhoff) oprotestował w 1921 roku wystawę formistów w Zachęcie.

Przed II wojną światową był profesorem  malarstwa i rysunku w Gimnazjum Męskim im. Jana Zamoyskiego przy ul. Smolnej 30 w Warszawie.

Po wojnie zaliczano go, obok Michała Borucińskiego i Janusza Janowskiego, do tradycjonalistów, portrecistów i pejzażystów akademickich, którzy kontynuowali w czasach socrealizmu tradycje międzywojenne. Pewnego rodzaju wyłomem w twórczości Borzyma jest obraz Przysięga prezydenta Bieruta (1951), znajdujący się obecnie w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Źródło: Bank Spółdzielczy w Limanowej