Bank spółdzielczy – Być konkurencyjnym na bardzo konkurencyjnym rynku

Bank spółdzielczy – Być konkurencyjnym na bardzo konkurencyjnym rynku
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bez spełnienia tego warunku żaden bank spółdzielczy mimo, że jest bardzo dobrze zakorzeniony na lokalnym rynku i cieszy się zaufaniem swoich klientów nie może być pewny swojej przyszłości - mówi Krystyna Majerczyk-Żabówka prezes zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych

Bez dostosowania technologicznego do dzisiejszych wymagań klientów trudno będzie być konkurencyjnym na rynku finansowym.

Sektor bankowości spółdzielczej charakteryzuje się wyższym wskaźnikiem C/I (kosztów do dochodów) w porównaniu do bankowości komercyjnej i zapewne taka sytuacja utrzyma się w przyszłości ocenia Krystyna Majerczyk-Żabówka. Jest to pochodna w przyjętego w bankowości spółdzielczej modelu bankowości relacyjnej. Przy depozytach tego sektora na poziomie 10 procent – w bankach spółdzielczych pracuje 20 procent ogółu zatrudnionych w branży bankowej i niemal 40 procent placówek jest jego własnością. Aby to obciążenie kosztowe zrównoważyć sektor bankowości spółdzielczej musi być bardzo dynamiczny co jest możliwe poprzez bycie razem, poprzez tworzenie zwartej grupy banków, współdziałanie i współdzielenie kosztów dodaje – Krystyna Majerczyk-Żabowka.