Bank Pekao zwiększy rezerwy na kredyty frankowe o 318 mln zł; liczy na dodatni wynik netto za IV kw.

Bank Pekao zwiększy rezerwy na kredyty frankowe o 318 mln zł; liczy na dodatni wynik netto za IV kw.
Bank Pekao - Logo (źródło: Pekao S.A.)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Pekao zdecydował o zwiększeniu rezerw na ryzyko prawne związane z portfelem walutowych kredytów hipotecznych w CHF o 318 mln zł, które obciążą wyniki finansowe za IV kwartał 2020 r., podał bank. Pomimo zwiększenia rezerw, bank oraz grupa spodziewają się dodatniego wyniku finansowego netto za IV kw. ub. roku.

„Istotne zwiększenie poziomu rezerw w porównaniu do poprzednich kwartałów odzwierciedla zarówno negatywne trendy w orzecznictwie sądowym oraz oczekiwany wzrost liczby spraw spornych w przyszłości, jak również modyfikację zakresu scenariuszy branych pod uwagę, w tym uwzględnienie możliwości zawierania ugód z kredytobiorcami” – czytamy w komunikacie. 

Czytaj także: Przewodniczący KNF: nadszedł czas, by banki przedstawiły swoje stanowisko ws. ugód z frankowiczami >>>

Bank Pekao podał, że jednocześnie, skala łącznych rezerw na ryzyko prawne związanych z portfelem walutowych kredytów hipotecznych w CHF utworzonych do tej pory przez grupę w kwocie 436 mln zł jest zbliżona do wstępnego oszacowania wpływu na wynik finansowy netto hipotetycznej konwersji aktywnego portfela tych kredytów (na warunkach zgodnych z propozycją Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego).

Czytaj także: Kredyty frankowe: PKO BP w ramach pilotażu chce przystąpić do ugody z grupą kilkudziesięciu frankowiczów >>>

Szczegółowe informacje dotyczące oceny ryzyka prawnego związanego z portfelem walutowych kredytów hipotecznych w CHF zostaną przedstawione w raporcie rocznym za rok 2020, którego publikacja planowana jest na 25 lutego 2021 r.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 203,32 mld zł na koniec 2019 r.

Źródło: ISBnews