Bank Pekao zrewidował prognozę średniorocznej inflacji do 4 proc. w 2021 r.

Bank Pekao zrewidował prognozę średniorocznej inflacji do 4 proc. w 2021 r.
Bank Pekao - Logo (źródło: Pekao S.A.)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ceny konsumpcyjne wzrosną średniorocznie w 2021 r. o 4%, a w 2022 roku - 3,6%, prognozuje Banku Pekao.

Ostatnie dwa miesiące przyniosły wyraźnie szybszy wzrost cen niż tego oczekiwano. Ponownie rewidujemy prognozę średniorocznej inflacji w 2021 r. Tym razem do 4%.

– czytamy w dokumencie „Makrokompas 2021.05” Banku Pekao.

Nie ma co oczekiwać spadku inflacji w kolejnych miesiącach

Zdaniem ekonomistów banku, perspektywy na kolejne miesiące nie dają podstaw do oczekiwania spadku inflacji.

„Wraz z luzowaniem obostrzeń epidemicznych spodziewamy się dynamicznego odbicia popytu na usługi, w tym usługi czasu wolnego. Rynek pracy został skutecznie zahibernowany przez tarcze finansowe, więc z dalszym odbiciem koniunktury przyjdzie wzrost presji płacowej i w konsekwencji cen w usługach pracochłonnych. Inflacja bazowa pozostanie więc na relatywnie wysokim poziomie” – czytamy dalej.

Ekonomiści szacują, że inflacja bazowa z obniżyła się w kwietniu do ok. 3,8% r/r z 3,9% r/r w marcu.

Możliwe szybkie odbicie koniunktury

W materiale wskazano na możliwe szybkie odbicie koniunktury z uwagi na znoszenie obostrzeń epidemicznych i przyspieszenie szczepień, a w tej sytuacji czynnik występującej wysokiej inflacji utrudnia utrzymanie gołębiej retoryki Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

„Utrzymywanie w tych warunkach głęboko ujemnych realnych stóp procentowych i zwiększanie skali skupu aktywów będzie coraz trudniejsze do uzasadnienia” – podał bank.

Dane GUS

Jak podał wcześniej Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła (wg wstępnych danych) 4,3% w ujęciu rocznym w kwietniu 2021 r. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,7% w kwietniu.

Czytaj także: GUS: ceny w górę o 4,3 proc. w kwietniu; gwałtowny wzrost inflacji w Polsce >>>

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,2% r/r, nośników energii – wzrosły o 3,9% r/r, paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 28,1% r/r.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1% m/m, nośników energii nie zmieniły się, natomiast paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 3,6% m/m.

Źródło: ISBnews