Bank Pekao S.A. wprowadza pierwsze w Polsce Family Office w banku

Bank Pekao S.A. wprowadza pierwsze w Polsce Family Office w banku
Fot. stock adobe.com / Kannapat
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Family Office to wsparcie przy kompleksowym zarządzaniu prywatnymi majątkami rodzinnymi. Ułatwia m.in. przekazywanie firm kolejnym pokoleniom oraz powoływanie fundacji rodzinnych. Pekao S.A. jako pierwszy bank w Polsce wprowadza tę usługę dla klientów bankowości prywatnej i firm rodzinnych. Wyróżnikiem oferty są narzędzia do nowoczesnego zarządzania filantropią pozwalającą na budowanie silnej marki w obszarze dobroczynności, poinformował Bank.

Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii ponad 830 tys. polskich przedsiębiorstw deklaruje, że jest firmami rodzinnymi. Przedsiębiorstwa rodzinne stanowią ponad 40 proc. wszystkich firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Wiele z nich stoi u progu sukcesji, która z perspektywy właścicieli jest procesem bardzo złożonym, emocjonalnym i wymagającym szczegółowego planowania. Bank Pekao udostępnia klientom usługę Family Office, która ma w sposób kompleksowy wspierać i usprawniać zarządzenie majątkami rodzinnymi i firmowymi.

– Przed nami historyczny transfer międzypokoleniowy. Mając w ofercie Family Office jesteśmy w pełni przygotowani na to, by kompleksowo wspierać klientów w procesie sukcesji na każdym etapie jej planowania i przeprowadzania. Spodziewamy się, że około połowa firm prywatnych stanie przed tym wyzwaniem w perspektywie najbliższych kilku lat i będzie to jeden z wiodących obszarów w bankowości prywatnej – mówi Jarosław Fuchs, wiceprezes Banku Pekao S.A. nadzorujący Pion Bankowości Prywatnej i Produktów Inwestycyjnych.

Czytaj także: Przepisy o Fundacji Rodzinnej zaczną obowiązywać od 22 maja 2023 roku

Family Office Banku Pekao ułatwia dostęp do partnerów biznesowych

22 maja 2023 r., na mocy Ustawy z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz.U z 2023, poz. 326) wprowadzono nową osobę prawną – Fundację Rodzinną. Dzięki ustawie w polskim systemie prawnym pojawiła się instytucja, której podstawowym założeniem jest ułatwienie wielopokoleniowej sukcesji. W świetle nowych przepisów o fundacji rodzinnej majątek firmy może zostać zatrzymany w jednych rękach. To oznacza dalszy płynny rozwój przedsiębiorstw i realizację inwestycji.

Fundacje będą mogły również prowadzić nowoczesną filantropię, która pozwoli na umacnianie siły marki firmy rodzinnej na pokolenia. W ramach Family Office, Bank Pekao będzie ułatwiał dostęp do partnerów biznesowych m.in. wyspecjalizowanych w sukcesji kancelarii prawnych i podatkowych oraz zapewni profesjonalne doradztwo w zakresie działalności dobroczynnej.

Klienci, którzy skorzystają z tej bezpłatnej usługi, będą mogli przy wsparciu Senior Family Officera bezpiecznie zaplanować i zrealizować proces sukcesji, a następnie zarządzać majątkiem rodzinnym i firmowym w jednym miejscu. Dodatkowo w Banku Pekao i Biurze Maklerskim Pekao fundacje rodzinne w organizacji mogą otwierać konta firmowe i maklerskie na preferencyjnych warunkach.

– Family Office tworzy zespół Senior Family Officerów, którzy specjalizują się w wielu dziedzinach dotyczących zamożnych rodzin z własnym biznesem. Rodzin, które chcą zabezpieczyć majątek na pokolenia i uniknąć niekontrolowanej czy przypadkowej sukcesji. Kluczowe jest zaufanie i rozmowa, którą bardzo często nasi klienci, w pierwszej kolejności, podejmują właśnie z bankierem – mówi Michał Walęczak, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Bankowości Prywatnej w Banku Pekao S.A.

– Poprzez Family Office będziemy wspierać naszych klientów w wypracowaniu efektywnego podejścia do najistotniejszych obszarów rodzinnego biznesu. To ważne, ponieważ dokonując sukcesji przekazujemy nie tylko własność i władzę, ale też wiedzę i wartości, które do tej pory ten majątek z sukcesem pomnażały – dodaje.

Czytaj także: Najważniejsza ustawa dla polskich firm rodzinnych

Świadome planowanie sukcesji w firmie rodzinnej

Bank wprowadzając Family Office do pakietu swoich usług zachęca klientów do kompleksowego i bezpiecznego planowania sukcesji.

W Polsce zaledwie 5 proc. firm rodzinnych dokonało transferu pokoleniowego.

Tymczasem w wieku emerytalnym jest co dziesiąty właściciel firmy. Biorąc to pod uwagę Bank Pekao planuje w kolejnych etapach poszerzyć Family Office o obszary takie jak heatlh care i szeroko pojętą edukację.

wykres, firmy rodzinne w Polsce
Źródło: Bank Pekao SA
Źródło: Bank Pekao SA