Bank Pekao: przełom w bankowej obsłudze budżetów samorządowych

Bank Pekao: przełom w bankowej obsłudze budżetów samorządowych
Jerzy Kwieciński i Agnieszka Pietkun Fot. Bank Pekao
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Pekao jest pierwszą instytucją finansową, która podpisała umowę na obsługę budżetu samorządu z wykorzystaniem trybu weryfikacji na „selfie” i autoryzacją dokumentacji podpisem kwalifikowanym. Z takich rozwiązań mogą korzystać nie tylko firmy, ale także instytucje publiczne i lokalne samorządy.

20 października br. została zawarta umowa między Bankiem Pekao S.A. a Miastem Łódź, na kompleksową obsługę bankową budżetu miasta oraz 368 miejskich jednostek organizacyjnych w latach 2022-2025. Po raz pierwszy w historii umowę na obsługę budżetu samorządu podpisano z wykorzystaniem trybu SelfieSign. Dzięki temu reprezentanci miasta zostali zweryfikowani poprzez „selfie”, a następnie zdalnie złożyli podpisy elektroniczne. Tak zawarta umowa jest traktowana identycznie jak tradycyjna forma podpisania dokumentów.

Usługa SelfieSign dostosowana do pandemicznej rzeczywistości

– Bardzo nas cieszy nawiązanie współpracy w zakresie obsługi bankowej z Miastem Łódź i podległymi jednostkami organizacyjnymi. Istotna jest zarówno skala przedsięwzięcia, jak i poszczególne elementy umowy, które będziemy realizować – mówi Jerzy Kwieciński, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A., odpowiedzialny za Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej. – Współpraca z samorządami stanowi ważną część strategii Banku Pekao. Uczestniczymy nie tylko w największych projektach inwestycyjnych sektora publicznego, ale zapewniamy również nowoczesną obsługę bankową wielu miast, gmin i województw. Nawiązanie relacji z Miastem Łódź, to nie tylko przełomowa forma podpisania umowy, ale przede wszystkim faktyczne wykorzystanie usługi SelfieSign dostosowanej do pandemicznej rzeczywistości.

Czytaj także: Bank Pekao został członkiem United Nations Global Compact >>>

– Miasto Łódź po raz kolejny wychodzi naprzeciw innowacyjnym rozwiązaniom stosowanym w systemie bankowym. Wdrażane przez nas technologie mają na celu poprawę organizacji pracy, oszczędność wydatków, a także ułatwienie życia mieszkańcom. Łódź już nie pierwszy raz pokazuje swoją otwartość na rozwój, czego przykładem jest przygotowywana wspólnie z Bankiem Pekao pierwsza w Polsce emisja zielonych obligacji – powiedziała Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.  

Transformacja cyfrowa

Podpisana umowa jest potwierdzeniem, że Bank Pekao to dynamiczna instytucja finansowa, która nowoczesne technologie wykorzystuje do wdrażania produktów i usług dopasowanych do otaczającej rzeczywistości i potrzeb klientów.

Jest to kolejny dowód na to, że Bank Pekao przechodzi intensywną transformację cyfrową.

– Dzięki wdrożeniu procesów robotyzacji znacząco skróciliśmy czas otwarcia i parametryzacji wielu tysięcy rachunków. Schodzimy z utartych ścieżek i otwieramy się na nowe potrzeby naszych klientów, a przy okazji wdrażamy ekologiczne rozwiązania i rezygnujemy z dokumentacji papierowej – mówi Błażej Szczecki, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Technologii i Operacji.

W ramach obsługi bankowej Miasta Łodzi, oprócz udzielenia kredytu w rachunku bieżącym do kwoty 200 mln zł, Bank Pekao będzie świadczył pełen wachlarz usług i produktów z zakresu bankowości transakcyjnej, w tym m.in. prowadzenie rachunków bankowych wraz z wirtualnym rachunkiem skonsolidowanym, udostępnienie systemu bankowości internetowej PekaoBiznes24, wydanie i obsługę kart płatniczych (w tym kart przedpłaconych) oraz instalację kas automatycznych (opłatomatów) i terminali płatniczych POS.

Źródło: Bank Pekao SA