Bank Ochrony Środowiska: program ugód ws. kredytów frankowych rusza pod koniec stycznia 2022 roku

Bank Ochrony Środowiska: program ugód ws. kredytów frankowych rusza pod koniec stycznia 2022 roku
Fot. stock.adobe.com/MOZCO Mat Szymański
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Akcjonariusze BOŚ Banku na środowym NWZ zgodzili się uruchomienie programu ugód dla klientów z hipotecznymi kredytami walutowymi. Koszt programu nie powinien przekroczyć 400 mln zł, a wystartuje on 31 stycznia 2022 r. - poinformował w środę bank.

Zgodnie z przyjętą uchwałą, możliwość zawarcia ugody dotyczy osób, które posiadają w BOŚ umowy kredytu zabezpieczone hipotecznie, denominowane w walucie obcej lub indeksowane do waluty obcej.

Dany kredyt zostanie przeliczony tak, jakby od początku był brany w złotych

Realizacja ugód odbywać się będzie w wariancie zaproponowanym przez Przewodniczącego KNF. Oznacza to, że dany kredyt zostanie przeliczony tak, jakby od początku był brany w złotych, a nie w walucie obcej.

Od 31 stycznia klienci będą mogli składać wnioski online o mediacje

Bank podał, że od 31 stycznia 2022 r. zainteresowani klienci będą mogli składać wnioski online o mediacje, by następnie, po spotkaniach z mediatorem i bankiem, zawrzeć ugodę.

„Bank Ochrony Środowiska pracował nad programem ugód od wielu miesięcy. Jesteśmy do niego w pełni przygotowani zarówno od strony operacyjnej, jak finansowej – rezerwy na pokrycie kosztów ugód zostały zawiązane już w 2020 r.” – powiedział cytowany w komunikacie prezes banku Wojciech Hann.

Decyzja akcjonariuszy BOŚ o przystąpieniu do programu ugód nie odbije się zatem na bieżącej działalności Banku i jego wynikach.

Czytaj także: Kredyty frankowe: mBank rozpoczyna pilotaż ugód z frankowiczami >>>

Łącznie rezerwy na ryzyko związane z kredytami hipotecznymi powiązanymi z walutą obcą wynoszą w BOŚ Banku 415,2 mln zł. Poziom pokrycia rezerwami mieszkaniowych kredytów CHF brutto jest na poziomie 48 proc.

Na koniec III kwartału 2021 r. BOŚ był pozwany w 582 sprawach związanych z kredytami walutowymi, a łączna wartość sporów sięgała niemal 168 mln zł.

Bank podał, że miesięcznie przybywa około 30 nowych spraw. 

Źródło: PAP BIZNES