Bank Millennium z ujemnym wynikiem netto w I kw.? Rezerwy na kredyty walutowe sięgną 512 mln zł

Bank Millennium z ujemnym wynikiem netto w I kw.? Rezerwy na kredyty walutowe sięgną 512 mln zł
Źródło: Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Millennium zdecydował o utworzeniu w wynikach za pierwszy kwartał 2021 r. rezerw na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi w wysokości 512 mln zł - podał bank w komunikacie. Bank spodziewa się ujemnego wyniku netto w pierwszym kwartale 2021 r.

„Znaczące rezerwy, wyższe niż w czwartym kwartale 2020 r., odzwierciedlają utrzymujące się negatywne trendy w zakresie orzecznictwa sądowego, napływ nowych spraw sądowych oraz wynikające z tego zmiany w metodologii oceny ryzyka” – napisano w komunikacie banku. 

Czytaj także: Bank Millennium analizuje możliwość zaproponowania ugód klientom z kredytami frankowymi >>>

Bank Millennium spodziewa się ujemnego wyniku netto w I kwartale

Bank podał, że w wyniku takiego poziomu rezerw, oraz pomimo dobrych wyników operacyjnych, spodziewa się ujemnego wyniku netto w pierwszym kwartale 2021 r. 

Bank Millennium zamierza opublikować raport okresowy 11 maja.

„Rezerwy Banku Millennium na CHF w 2021 r. wzrosną rdr, mogą przekroczyć 1 mld zł”

Rezerwy Banku Millennium na walutowe kredyty hipoteczne w 2021 roku będą wyższe niż w ubiegłym roku i mogą przekroczyć 1 mld zł. Strata netto banku w I kwartale wynieść może ok. 350 mln zł – ocenia Maciej Marcinowski z Trigon DM. 

„Do tej pory zakładałem, że łączne rezerwy wyniosą w całym 2021 roku 1 mld zł, po wczorajszych informacjach jest ryzyko, że rezerwy te będą jeszcze wyższe” – powiedział Maciej Marcinowski z Trigon DM. 

W opinii Marcinowskiego, łączne rezerwy Banku Millennium na te kredyty sięgną po I kwartale ok. 10,7 proc. całego jego portfela CHF, więc pod tym względem dorówna on mBankowi. 

Jego zdaniem, wyższe niż w ubiegłych kwartałach rezerwy na CHF w Banku Millennium nie powinny być jednak prognostykiem dla wszystkich banków. 

„mBank dużo rezerw zawiązał już w czwartym kwartale, a Santander podał już dane o tych rezerwach. Informacje o rezerwach w Banku Millennium nie implikują sytuacji w innych bankach w I kwartale” – powiedział Marcinowski. 

Analityk wstępnie szacuje, że w I kwartale Bank Millennium będzie miał stratę netto w wysokości około 350 mln zł.

Źródło: PAP BIZNES