Bank Kanady podnosi stopy procentowe

Bank Kanady podnosi stopy procentowe
Fot. stock.adobe.com /amazing studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Kanady podniósł referencyjną stopę procentową o 25 pb. do 4,50 proc., zgodnie z oczekiwaniami analityków

Bank centralny podał w komunikacie, że spodziewa się „utrzymania stóp”, chce ocenić wpływ dotychczasowego działania monetarnego.

„Jeśli gospodarka będzie rozwijała się zgodnie z prognozami zawartymi w Raporcie Banku Kanady nt. polityki monetarnej, Rada Prezesów spodziewa się utrzymania głównej stopy procentowej na obecnym poziomie. Bank jest gotowy do dalszego podwyższenia podstawowej stopy procentowej, jeśli zajdzie taka potrzeba, aby przywrócić inflację do celu 2 proc.” – napisano.

Czytaj także: Narodowa Strategia Mieszkaniowa i inne metody zwiększania dostępności mieszkań w Kanadzie>>>

Spodziewane spowolnienie gospodarcze

W kwartalnym raporcie dotyczącym polityki pieniężnej, opublikowanym wraz z decyzją, wskazano, że kanadyjska gospodarka wciąż się przegrzewa. Oczekuje się jednak, że wzrost gospodarczy gwałtownie spowolni, ponieważ podwyżki stóp procentowych wpłyną na wydatki gospodarstw domowych i pomogą sprowadzić inflację z powrotem do przedziału odchyleń od celu do połowy tego roku.

W raporcie podniesiono szacunek dotyczący wzrostu gospodarczego Kanady w latach 2022-2023 do odpowiednio 3,6 proc. z 3,3 proc. oraz 1 proc. z 0,9 proc. prognozowanych w październiku.

Ósma z rzędu podwyżka stóp

Środowe zacieśnianie polityki monetarnej było ósmą z rzędu podwyżką stóp procentowych w Kanadzie. Od marca 2022 r. Bank Kanady podwyższył główną stopę proc. łącznie o 425 pb.

Choć podwyżka o 25 pb. była zgodna z oczekiwaniami analityków, rynek nie spodziewał się, że bank poinformuje o potencjalnym końcu cyklu.

Po decyzji kanadyjski dolar osłabia się – kurs USD/CAD rośnie o 0,3 proc. do 1,341.

Źródło: PAP BIZNES