Bank i Klient: Nikłe zainteresowanie pomocą dla frankowiczów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2015.04.foto.066.a.400x93 proc. społeczeństwa otwarcie przyznaje, że nie interesuje się problematyką kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich.

Paweł Ostrowski

Kredyty stały się ostatnio tematem przewodnim w większości mediów. W przeciągu minionych trzech miesięcy mówiono o nich ponad 450 razy w telewizji i radiu ogólnopolskim, a w prasie ogólnopolskiej opublikowano ponad 220 poświęconych im informacji i artykułów. Od dnia gwałtownego wzrostu kursu CHF ukazało się łącznie, licząc również główne portale internetowe, 1000 publikacji dotyczących kredytów mieszkaniowych udzielonych we frankach szwajcarskich.

Takie zaangażowanie mediów, a co za tym idzie liczba publikacji, może sugerować, że jest to zagadnienie, którym żywo interesują się nie tylko posiadacze kredytów walutowych, ale szerzej wszyscy Polacy. Jednak przeprowadzone w tym czasie badania opinii społecznej wskazują diametralnie inną skalę zainteresowania tym tematem. 93 proc. polskiego społeczeństwa przyznało, że nie interesuje się problematyką kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich – tak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez TNS Polska, na zlecenie Ośrodka Badań i Analiz Systemu Finansowego ALTERUM (patrz wykres 1). Zrealizowano je w dniach 26 lutego – 4 marca, na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej 1000 osób. 77 proc. respondentów stanowili klienci banków.

Również inne badania realizowane w przeciągu ostatnich miesięcy m.in. przez „Puls Biznesu”, „Dziennik Gazetę Prawną” czy portal „Bankier.pl” potwierdzają, że Polacy są raczej sceptycznie nastawieni do pomocy dla tej grupy kredytobiorców i uważają, że ewentualne rozstrzygnięcia powinny być ustalane w relacji klient – bank.

Nie dla pomocy państwa

Polacy w dużej mierze dystansują się od różnych propozycji pomocy dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązania w szwajcarskiej walucie. Ponad połowa badanych przez TNS Polska na zlecenie ALTERUM stwierdza, że zarówno pomoc ze strony prezydenta (52 proc.), rządu (50 proc.), jak i polityków (54 proc.) nie jest uzasadniona i usprawiedliwiona społecznie (patrz wykres 2). Przeciwnego zdania było odpowiednio 27, 31 i 27 proc. Wyniki te są zbieżne z, przeprowadzonym w dniach 13-15 lutego na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w wieku 15+, badaniem instytutu PBS dla „Dziennika Gazety Prawnej”. We wszystkich ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI