Bank i Klient: Pomiar jakości pierwszego kontaktu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Zadowolenie klientów jest kluczem do sukcesu, zwłaszcza we współczesnym, trudnym i coraz bardziej skomplikowanym otoczeniu gospodarczym.

Janusz Grobicki

Europa wciąż zmaga się z niepewnością na rynkach finansowych, banki zaś szukają sposobów na obniżenie kosztów przy zachowaniu wysokiego poziomu satysfakcji klientów. Contact center to pierwsza linia frontu w kontaktach pomiędzy konsumentem a instytucją. Banki, których centra kontaktowe zapewniają satysfakcjonującą i bezproblemową obsługę, cieszą się dużą lojalnością klientów. Z drugiej strony, nawet pojedyncze złe z nimi doświadczenie może prowadzić do utraty kontrahenta, bywa że na zawsze. Choć zadowolenie z obsługi przez contact center znacząco wpływa na lojalność konsumenta, niewiele organizacji potrafi sobie poradzić z właściwym pomiarem jakości działania tego obszaru biznesowego.

Wystarczy porównać dwa sondaże przeprowadzone na polskim rynku na zlecenie Interactive Intelligence, aby stwierdzić, jak bardzo wewnętrzne pomiary jakości obsługi klienta rozmijają się z rzeczywistością. W sondażu wykonanym w 2010 r., w grupie ok. 70 managerów call/contact center, aż 76 proc. ankietowanych uznało, że sposób monitorowania i zarządzania jakością call center spełnia swoją rolę. Jednak inaczej uważali klienci – w badaniu satysfakcji osób korzystających z call center, jedynie 8,6 proc. respondentów stwierdziło, że poziom obsługi był całkowicie zadowalający.

Źródła niespójności

Choć większość centrów kontaktowych stosuje różnego rodzaju badania satysfakcji klienta, jednak metody pomiaru pozostają daleko w tyle za potrzebami przedsiębiorstw i instytucji finansowych. Dlatego nowoczesne narzędzia pomiaru informacją zwrotną powinny być:

 • wykorzystywane bezpośrednio po (a najlepiej podczas) rozmowy z klientem, aby wyniki nie zostały zniekształcone przez upływ czasu,
 • zautomatyzowane, aby zminimalizować możliwość subiektywnego wpływu pracownika banku na wyniki,
 • wydajne – czyli przynoszące wynik powyżej 5-8 proc. odpowiedzi,
 • opłacalne dla banku.

– W polskich centrach kontaktowych najczęściej stosowaną metodą gromadzenia informacji zwrotnej jest oddzwanianie do losowo wybranego klienta jakiś czas po rozmowie. To efektywna metoda, ale dość kosztowna – mówi Marcin Grygielski, dyrektor regionalny Interactive Intelligence na rynek Europy Środkowo-Wschodniej. – Dlatego tańszym narzędziem jest uzyskiwanie informacji za pomocą poczty elektronicznej – niestety, ta metoda jest z kolei mało wydajna. Najlepszy stosunek wydajności do kosztów generują automatyczne ankiety prowadzone za pomocą IVR. Ważne jest jednak, aby pytania o jakość obsługi zadać bezpośrednio po rozmowie z klientem w ankiecie po połączeniu.

Wyobraźmy sobie, że jako klient otrzymujemy telefon z prośbą o uczestnictwo w ankiecie – godzinę czy dwie po zakończeniu rozmowy, a ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI