Bank i Klient: Nowe relacje to nowa jakość

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2015.01.foto.049.a.400xDoroczne spotkanie uczestników Węzła Dostępowego ZBP poświęcone zostało wymogom, wynikającym z nowej Rekomendacji D.

Odbyło się ono 11 grudnia 2014 w Warszawskim Centrum Finansowym, w uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele Związku Banków Polskich i Centrum Prawa Bankowego i Informacji – administratorów Systemami Wymiany Informacji. „Brak miejsca w Systemach Wymiany Informacji dla Banków występujących wyłącznie w roli beneficjenta zgodnie z nowymi wymogami Rekomendacji D KNF” – tak brzmiało motto spotkania.

Bankowiec potrafi

Licznie przybyłych bankowców powitał wiceprezes Związku Banków Polskich dr. Mieczysław Groszek. – Zacznę od pewnego uroczystego akcentu. Spotkanie z państwem otwiera cykl rocznych podsumowań. Dziś już nie da się mówić o sprawach przekrojowo bez próby oceny dotychczasowych dokonań i bez wytyczenia planów na przyszłość. Jesteśmy w ZBP bardzo wdzięczni, że udało się zbudować z wami taką relację – można państwa nazwać partnerami ZBP, jeśli chodzi o tworzenie i korzystanie z baz danych – stwierdził.

Odwołując się do uwarunkowań natury regulacyjnej, wiceprezes ZBP wskazał, że w Brukseli rozpatrywanych jest kilka ważnych projektów, które generować będą nowe zadania. Odnosząc się do 2014 r., stwierdził, że pomimo zacieśniania gorsetu regulacyjnego, banki będą miały świetny wynik. Nie można jednak poprzestać na doskonaleniu stanu posiadania. Rekomendacja D – nowy typ regulowania, stanowi kolejne – jakość danych staje się ważnym zadaniem, również w kontekście innej regulacji – Rekomendacji S, w której zaleca się, by gromadzone dane były możliwie pełne. Na zakończenie Mieczysław Groszek zaapelował do zebranych, by kontynuując wspólną pracę nie ograniczali się do biernego korzystania ze zgromadzonych baz danych, lecz aktywnie je współtworzyli.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz przypomniał, że spotkanie ma miejsce w szczególnym czasie – podsumowania nie tylko dokonań 2014 r., ale i 25-lecia transformacji ustrojowej. – Przy waszym udziale zbudowano w tym okresie w Polsce coś bardzo ważnego. Nowy ład polityczny, nową przestrzeń gospodarczą. Nie odbywało się to bez konfrontacji i poszukiwania najlepszych rozwiązań. Atut środowiska stanowiło to, że w sektorze bankowym zawsze mieliśmy ludzi o szczególnych kwalifikacjach i kompetencjach – podkreślił. – Jeśli Polska na gospodarczej mapie Europy pokazywana jest na zielono, to również dlatego, że potrafiliśmy utrzymać dynamikę akcji kredytowej. Niski poziom kredytów zagrożonych, stabilna sytuacja sektora bankowego to wasza zasługa. To uzasadniony powód do dumy i za to Państwu dziękujemy – dodał

– Szczególnie istotne wydaje się to, że jako sektor uczestniczymy w finansowaniu gospodarki – kontynuował Krzysztof Pietraszkiewicz. – Nie ma społecznej gospodarki rynkowej – i chyba nie da się takiej zbudować – bez udziału środków które obywatele powierzają bankom, a te przeznaczają je na finansowanie osób mających świetne pomysły – przedsiębiorców, wynalazców, innowatorów.(…) Gospodarka zmienia się, wraz z nią banki, które w warunkach kryzysu zmiany zaczęły od siebie. Nie przypadkiem przecież współpracujecie Państwo z BIK, BIG InfoMonitor oraz innymi instytucjami. Na jakość tej współpracy wpływa godzenie aspiracji i dążeń naszych partnerów i klientów z wymogami rzetelnego prowadzenia biznesu. Musi nam towarzyszyć świadomość, że w kolejnych kilkudziesięciu latach przyjdzie nam budować polskie instytucje finansowe i relacje wpisane strategię wspólnego wzrastania – stwierdził.

Realizacje i zamierzenia

Kolejny, uroczysty akcent spotkania stanowiło wręczenie reprezentantom banków wyróżnień za dotychczasową współpracę w różnych kategoriach. Wyróżnienia z rąk przedstawicieli ZBP odebrali: Paweł Reichert z Plus Banku – za realizację ogólnopolskiej kampanii zastrzegania kart; Anna Grodecka ze SKOK Chmielewskiego – za aktywne uczestnictwo w systemach BR i DZ, Hanna Brus z Idea Banku – za wieloletnią współpracę przy systemie BR oraz Rafał Winiecki z Millennium Banku – za pionierskie wdrożenia automatycznych rozwiązań w sprawie wyszukiwania osób poszukiwanych listami gończymi.

Następnie Grzegorz Kondek, dyrektor działu marketingu w CPBiI, koordynator kampanii informacyjnej Dokumenty Zastrzeżone realizowanej od 2008 r., przedstawił jej cele.

A są to:

 • wzrost poziomu bezpieczeństwa klientów i banków,
 • skrócenie czasu reakcji,
 • zwiększenie baz danych o dokumentach skradzionych lub utraconych. Kampania realizowane jest pod patronatem MSW, we współpracy z Policją i Federacją Konsumentów.
 • Informacja dla zainteresowanych pojawia się na stronach www samorządów w biurach ewidencji ludności, jest również dostępna w 374 oddziałach ZUS. Akcja informacyjna obejmuje- bilbordy w Warszawie, animację na ekranie LCD nad Zegarem Długu, raport InfoDOK, stronę internetową
 • ulotki, druki, emisję reklam w Multikinie, metro, tramwaje autobusy – filmy promocyjne w Warszawie. Rezultaty, to niemal 500 tys. zastrzeżeń w roku 2008 do 1 400 000 obecnie. Przekłada się to na udaremnione próby wyłudzeń, których liczba zwłaszcza w grudniu wzrasta.

Kolejną prezentację poświęcono wdrożonemu już systemowi zastrzegania kart płatniczych. ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

 • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
 • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
 • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
 • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

 • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
 • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

 • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI