Bank i Klient: Frankowiczom wcale nie jest aż tak źle

Bank i Klient: Frankowiczom  wcale nie jest aż tak źle
Majtkowski Paweł
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z Pawłem Majtkowskim, głównym analitykiem Wolfs Private Equity, rozmawiają Przemysław Barbrich i Jan Osiecki.

Minęły już dwa lata od 15 stycznia 2015 r., daty zapamiętanej przez wszystkich posiadających kredyty we franku szwajcarskim jako „czarny czwartek”. Tego dnia szwajcarski rząd uwolnił kurs franka w stosunku do euro. Jak po tych niemal już 25 miesiącach mają się ci, którzy zaciągnęli kredyty w szwajcarskiej walucie, czyli tak zwani frankowicze?

– Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie…

…dlaczego?

– Bo ta grupa kredytobiorców jest bardzo zróżnicowana. Nie da się stworzyć obrazu przeciętnego frankowicza.

Ale z ust polityków cały czas słyszymy, że frankowicze są w kłopotach.

– Jeśli jednak przyjrzymy się temu, jak wygląda kwestia spłacania kredytów w tej walucie, wówczas okaże się że z frankowiczami wcale nie jest tak źle.

Co to znaczy?

– To są kredyty, które w większości są bardzo dobrze obsługiwane. Oczywiście ostatnie lata dla każdego, kto spłaca kredyt we franku szwajcarskim są trudne, ponieważ ich raty są w tej chwili najwyższe w historii – jest to efekt tego, że kurs tej waluty jest również najwyższy w historii. Choć jednak w budżetach domowych osób, które spłacają kredyty we franku jest trochę mniej pieniędzy, niż było wcześniej, to trzeba powiedzieć, że w całej swojej masie frankowicze dobrze sobie radzą ze spłatą swoich kredytów.

Zatrzymajmy się przy budżetach domowych frankowiczów. Powiedział pan, że to niejednorodna grupa, ale od momentu wprowadzenia Rekomendacji S, żeby dostać kredyt walutowy, trzeba mieć znacząco wyższą zdolność kredytową…

– Osoby, które brały kredyt we frankach, to byli głównie ludzie lepiej sytuowani, mieszkańcy większych miast. A więc już w chwili startu byli w lepszej sytuacji, bo mieli lepsze dochody. Spoglądając do statystyk, łatwo zobaczyć, jak w ciągu ostatnich lat wzrosły nam wszystkim zarobki, więc patrząc z takiego punktu widzenia, dziś większość frankowiczów również zarabia lepiej niż w momencie zaciągania kredytu, a zatem także poprawiła im się możliwość spłacania tego zobowiązania.

Wszystkim?

– Oczywiście mówimy o pewnej średniej, bo wśród kredytobiorców są również ci, którzy stracili pracę, czy mieli inne kłopoty i w związku z tym pojawiły się u nich problemy ze spłatą kredytu frankowego. Gdyby posiadali zobowiązanie w innej walucie, także w polskim złotym, to mieliby analogiczne problemy z jego spłatą. W efekcie doniesień medialnych nasze wyobrażenie o frankowiczach i ich problemach jest zazwyczaj znacznie gorsze, niż w rzeczywistości wygląda sytuacja tej grupy kredytobiorców.

Jeśli dobrze rozumiem miało im być trochę ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK