Bank i Klient: Codziennie próbowano wyłudzić niemal milion złotych!

Bank i Klient: Codziennie próbowano wyłudzić niemal milion złotych!
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W ciągu pierwszych 3 miesięcy 2017 r. (styczeń – marzec) udaremniono aż 1746 prób wyłudzeń kredytu na łączną kwotę 90,4 mln zł. Powstrzymanie przestępców było możliwe dzięki temu, że Polacy coraz częściej zgłaszają zgubione i skradzione dokumenty tożsamości do Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Baza Systemu DZ wzrosła o 30 027 szt. i zawiera obecnie 1 720 952 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży. To tak, jakby dokumenty utracili wszyscy dorośli mieszkańcy miasta o wielkości Augustowa, Bochni czy Grodziska Mazowieckiego. Statystycznie do bazy trafiało codziennie 326 dokumentów.

Na łączną kwotę 90,4 mln zł złożyło się 1746 prób wyłudzeń. Najwięcej takich przypadków odnotowano w województwach śląskim i mazowieckim. W 8 przypadkach chodziło o wysokie kwoty, przekraczające 1 mln zł – rekordowy odnotowano w województwie podlaskim (8,4 mln zł).

Od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w tym zakresie, udaremniono już 69,5 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3,7 mld zł.

image

Kampania Informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE

Obecnie trwa już 11. etap Kampanii. Celem jest informowanie o potrzebie zastrzegania utraconych dokumentów, gdyż wiedza w tym zakresie była zbyt ograniczona. Rozpowszechniane są informacje o Systemie DZ głównie w aspekcie korzyści i bezpieczeństwa osób, które utraciły dokumenty tożsamości. Istnieje bowiem możliwość uniknięcia wielu przykrych konsekwencji mogących powstać w wyniku utraty dokumentów.

Niewątpliwie te wszystkie lata, które poświęciliśmy na propagowanie tematyki bezpieczeństwa tożsamości, przynoszą efekty w postaci coraz większej świadomości tego problemu i wzrostu liczby zastrzeganych dokumentów, jednak nadal warto o kwestii ochrony tożsamości rozmawiać.

Warto zapamiętać i poczytać:

www.DokumentyZastrzezone.pl

www.zastrzegam.pl

www.OszustwaNaWnuczka.pl

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości.

Zastrzegać powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm.

image

W Systemie DZ uczestniczą wszystkie polskie banki oraz wiele innych firm i instytucji. Pokazane powyżej logotypy banków przedstawiają wybranych Uczestników Systemu, którzy przystąpili do dodatkowej, społecznej Kampanii Informacyjnej. Ich szczególne potraktowanie w niniejszym materiale jest wyrazem podziękowania ze strony Związku Banków Polskich za wkład w promocję idei zabezpieczenia nas wszystkich przed przestępstwami z wykorzystaniem kradzionych dokumentów.

image

 

 

W skrócie: Zgubiłem lub ukradziono mi dokumenty – co robić?

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

  • Zgłosić się do najbliższej jednostki Policji – tylko jeżeli dokumenty zostały skradzione.
  • Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną – w celu wyrobienia nowego dokumentu.

Jak to działa?

Wystarczy zgłosić dokument w jednym banku, aby dane automatycznie przekazano do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłano do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DZ.

Dokumenty można zastrzegać nie tylko osobiście. Większość banków przyjmuje zgłoszenia telefonicznie (od swoich klientów), a część wprowadziła taką funkcję również do bankowości elektronicznej.

Jeżeli ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem, operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest Policja.

Kiedy należy zastrzegać?

Trzeba to zrobić zarówno w przypadku zgubienia, jak i utraty dokumentu w wyniku kradzieży. Niezależnie od przyczyny, powinno się zareagować możliwie jak najszybciej.

Jakie dokumenty?

Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu.

Dlaczego należy zastrzegać?

Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem, np.:

  • unikanie opłat, kradzieże wyposażenia (wynajem mieszkań i pokoi hotelowych),
  • kradzieże wynajętych samochodów lub innych rzeczy,
  • zakładanie fikcyjnych firm (przestępstwa kredytowe i podatkowe).