Bank i Klient: Banki są częścią systemu gospodarczego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2013.05.foto.024.150xZ Piotrem S. Judą, prezesem zarządu Toyota Bank, byłym przewodniczącym Rady Związku Banków Polskich, rozmawiają Przemysław Barbrich i Jan Osiecki.

Spróbuje Pan podsumować, jaki był ostatni rok dla bankowości w Polsce?

– Żeby go opisać wystarczą trzy słowa: „trudny, ważny i dobry”. Trudny, ponieważ w ciągu ostatnich 12 miesięcy były pewne turbulencje na rynku europejskim. W ich efekcie nasza gospodarka zaczęła się kurczyć. A to przełożyło się także na działanie rynku bankowego w Polsce. Ważny, bo w końcu rządzący zaczęli dostrzegać, że banki są częścią systemu gospodarczego i doprowadzili do zliberalizowania niektórych regulacji. Dobry, dlatego że mimo niesprzyjających warunków zewnętrznych, banki przeszły przez ostatni rok suchą nogą.

Jak Pan postrzega to, co stało się na Cyprze?

– To, co się stało na Cyprze, będzie miało bardzo poważne konsekwencje dla systemu bankowego na całym świecie. Czeka nas ogromna praca, żeby obronić zasadę, że depozyty klientów nie mogą być podporządkowane innym zobowiązaniom banków. I musimy to zrobić, bo jeśli klienci poczują się zagrożeni i zaczną masowo wycofywać swoje wkłady, problemy będą miały nie tylko banki, ale także cała gospodarka.

Przyszły rok będzie trudny dla banków. Spada akcja kredytowa, brakuje klientów oszczędzających długookresowo…

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI