Bank Handlowy nie wypłaci dywidendy z zysku za 2019 r.

Bank Handlowy nie wypłaci dywidendy z zysku za 2019 r.
Główna siedziba banku Citi Handlowy (fot. Citi Handlowy)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Czwartkowe Walne Zgromadzenie Banku Handlowego zdecydowało, żeby zysk netto banku za 2019 rok w wysokości 478,8 mln zł pozostawić w całości niepodzielonym - poinformował bank w raporcie.
Walne Zgromadzenie #BankHandlowy zdecydowało, żeby zysk netto banku za 2019 r. w wysokości 478,8 mln zł pozostawić w całości niepodzielonym @Citi_Handlowy

Decyzja jest zgodna z zaleceniem Komisji Nadzoru Finansowego, wyrażonym w piśmie z dnia 26 marca 2020 roku, zgodnie z którym KNF oczekuje zatrzymania przez banki całości wypracowanego w latach poprzednich zysku, w związku z ogłoszonym w Polsce stanem pandemii oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu, jak również ich spodziewanym wpływem na sektor bankowy.

Czytaj także: Bank Handlowy: zysk netto w I kw. 2020 r. wyniósł 26,4 mln zł, poniżej oczekiwań >>>

W 2019 roku bank wypłacił 488,7 mln zł dywidendy, czyli 3,74 zł na akcję. Pozostała część zysku, w kwocie 163,3 mln zł, pozostała niepodzielona.

W strategii bank zakładał przeznaczenie na dywidendę co najmniej 75 proc. zysku

W strategii na lata 2019-2021 bank zakładał przeznaczenie na dywidendę co najmniej 75 proc. zysku.

W połowie maja prezes banku Sławomir Sikora informował, że bank stać jest na wypłatę dywidendy z zysku za 2019 roku i chce rozmawiać z regulatorem, by odłożyła decyzję w sprawie dywidendy do jesieni. Zdaniem prezesa decyzja walnego w tej sprawie „nie wyklucza możliwości podjęcia rozmów i decyzji – w zależności od rozwoju sytuacji – na jesieni”.

Źródło: PAP BIZNES