Bank BPS: rozpoczęła się X. edycja Programu TalentowiSKO Banków Spółdzielczych

Bank BPS: rozpoczęła się X. edycja Programu TalentowiSKO Banków Spółdzielczych
Źródło: Bank BPS
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wystartowała X. edycja Programu edukacyjnego TalentowiSKO Banków Spółdzielczych z Grupy BPS. Od dekady szkoły podstawowe i ponadpodstawowe na terenie całej Polski korzystają z materiałów na temat finansów i przedsiębiorczości, a także uczestniczą w konkursach. Patronat nad tegoroczną edycją objęły kuratoria oświaty, Fundacja Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, Krajowa Rada Spółdzielcza, Krajowy Związek Banków Spółdzielczych oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, poinformował Bank BPS.

Program TalentowiSKO od dekady działa jako rozwinięcie Szkolnych Kas Oszczędności (SKO). Ideą Programu jest wspieranie i rozwijanie młodych talentów oraz kształtowanie przedsiębiorczego i zaradnego pokolenia. TalentowiSKO pomaga wyposażyć młodzież w wiedzę o finansach i ważnych zjawiskach gospodarczych oraz w niezbędne kompetencje, które przydadzą się na rynku pracy.

Siłą Programu TalentowiSKO jest współpraca banków spółdzielczych z Grupy BPS ze szkołami, w często w niewielkich miejscowościach. Dzięki temu materiały edukacyjne Programu docierają bardzo szeroko.

Dzieci i młodzież zdobywają wiedzę o pieniądzach, uczą się, jak oszczędzać i być przedsiębiorczym – mówi Agnieszka Chrobot z Zespołu Komunikacji w Banku BPS, zrzeszającego ponad 300 banków spółdzielczych.

– W obecnej edycji Programu, podobnie jak w poprzedniej, kładziemy duży nacisk na ekologię. Tłumaczymy, że oszczędzać można nie tylko pieniądze, ale także zasoby naturalne. Przyszłość naszej planety zależy od naszych działań – dodaje.

Czytaj także: Kampania BPS: „Załatw to po sąsiedzku!”

Nowość – animowane filmiki edukacyjne

W dziesiątej edycji do przygotowywanych wcześniej scenariuszy lekcji o finansach i przedsiębiorczości dołączyły animowane filmiki edukacyjne, dostosowane do wieku dzieci.

Szkoły mogą wykorzystać w nauczaniu cztery animacje:

o polskim pieniądzu –  klasy I‒III szkół podstawowych,

o podatkach –  klasy IV‒VI szkół podstawowych,

o cenach i inflacji –  klasy VII‒VIII szkół podstawowych,

o pierwszej pracy –  szkoły ponadpodstawowe.

Kilkuminutowe animacje są rozszerzeniem scenariuszy zajęć i wyjaśniają zagadnienia finansowo-gospodarcze.

Wszystkie materiały edukacyjne Programu są dostępne na stronie www.talentowisko.pl.

Tam także prowadzona jest sekcja BlogowiSKO, gdzie uczniowie i nauczyciele udostępniają relacje ze szkolnych wydarzeń.

Czytaj także: Szerokie i zróżnicowane wsparcie banków spółdzielczych Zrzeszenia BPS dla branży turystycznej

Konkursy X. edycji Programu TalentowiSKO

Od 30 września ‘22 szkoły zaangażowane w Program TalentowiSKO rozpoczynają rywalizację w konkursach.

Prace, przygotowywane przez uczniów przez kilka miesięcy, ocenione zostaną w maju 2023 roku, a laureatów konkursu poznamy pod koniec roku szkolnego 2022/2023.

Korzyści płynące z Programu TalentowiSKO

Program TalentowiSKO pozwala na rozszerzenie w szkole oferty edukacyjnej. Temat finansów, tak istotny w dorosłym życiu, w obecnej podstawie programowej jest mocno okrojony.

Udział w tym Programie wzbogaca codzienne działania szkoły. Dzięki niemu uczniowie poznają kwestie finansowe, a w przyszłości ta wiedza zaprocentuje np. w gospodarowaniu swoimi pieniędzmi czy  prowadzeniu domowego budżetu dodaje Agnieszka Chrobot.

Banki spółdzielcze z Grupy BPS od lat wspierają edukację finansową lokalnych społeczności w ramach SKO oraz Programu TalentowiSKO. Pracownicy banków są zapraszani do szkół, gdzie przeprowadzają lekcje. Dodatkowo organizowane są wycieczki szkolne do siedzib banków. Dzieci mają okazję zapoznać się ze specyfiką pracy bankowców.

Więcej informacji na temat Programu TalentowiSKO znajduje się na stronie www.talentowisko.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/TalentowiSKO

Źródło: Bank Polskiej Spółdzielczości / Bank BPS