Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc.

Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc.
Fot. stock.adobe.com/ryanking999
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia. Bank podał, że nie wyklucza podwyżki stóp proc. w nadchodzących miesiącach.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się zachowania stóp procentowych bez zmian. Decyzja została podjęta stosunkiem głosów 7 do 2.

W czwartek bank utrzymał target zakupu aktywów – na poziomie 895 mld funtów. BoE podwyższył go ostatni raz 5 listopada 2020 r., o 150 mld funtów z 745 mld funtów. Za utrzymaniem obecnego targetu głosowało 6 z 9 członków BoE.

Czytaj także: W Norwegii stopy procentowe bez zmian >>>

Według BoE podwyżka stóp procentowych może być niedługo uzasadniona

„Na ostatnich posiedzeniach Komitet oceniał, że pewne umiarkowane zacieśnienie polityki pieniężnej w okresie prognozy będzie prawdopodobnie niezbędne do trwałego osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2 proc. w średnim okresie. Ostatnie wydarzenia na rynku, zestawione wraz ze zaktualizowanymi prognozami Komitetu, potwierdzają ten pogląd” – wynika z komunikatu po posiedzeniu.

„Komitet ocenia, że o ile napływające dane, zwłaszcza z rynku pracy, będą zasadniczo zgodne z centralnymi projekcjami z listopadowego Raportu Polityki Pieniężnej, w najbliższych miesiącach konieczne będzie podwyższenie stopy bankowej” – dodano.

Czytaj także: Teraz nie jest czas na podnoszenie stóp procentowych w USA >>>

Bankierzy uważają dotychczasowe stanowisko polityki pieniężnej za właściwe

Z komunikatu BoE wynika, że bankierzy uważają dotychczasowe stanowisko polityki pieniężnej za właściwe.

BoE prognozuje także wzrost inflacji w najbliższych kwartałach.

„Oczekuje się, że inflacja CPI osiągnie szczyt na poziomie około 5 proc. w kwietniu 2022 r., co stanowi istotnie wyższy poziom niż oczekiwano w sierpniowym Raporcie” – podano.

Ostatni raz BoE obniżył główną stopę procentową o 15 pb do 0,1 proc. 19 marca 2020 r. Wcześniej Bank Anglii obciął benchmarkową stopę procentową o 50 pb do 0,25 proc. na nadzwyczajnym posiedzeniu 11 marca 2020 r.

Źródło: PAP BIZNES