Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc.

Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc.
Fot. stock.adobe.com/ryanking999
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Anglii (BoE) utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się zachowania stóp procentowych bez zmian. Decyzja została podjęta jednogłośnie.

W czwartek bank utrzymał target zakupu aktywów – na poziomie 895 mld funtów. BoE podwyższył go ostatni raz 5 listopada, o 150 mld funtów z 745 mld funtów.

Czytaj także: Prezes NBP zapowiada: kiedy będzie potrzeba podwyżki stóp procentowych, zrobimy to >>>

Komitet oczekuje, że bezpośredni wpływ podwyżek cen surowców na CPI będzie tymczasowy.

„Ogólnie rzecz biorąc, głównym oczekiwaniem Komitetu jest to, że gospodarka doświadczy przejściowego okresu silnego wzrostu PKB i inflacji, po którym nastąpi stabilizacja” – napisano w komunikacie.

Czytaj także: W tym roku jeszcze trzy podwyżki stóp procentowych w Czechach >>>

„Z tym scenariuszem wiążą się czynniki ryzyka – możliwe, że krótkoterminowa presja na wzrost cen może okazać się nieco większa niż oczekiwano. Biorąc pod uwagę dane pochodzące z rynków finansowych oraz ankiet wśród gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i profesjonalnych prognostów, Komitet ocenia, że oczekiwania inflacyjne w Wielkiej Brytanii pozostają dobrze zakotwiczone” – dodano.

Czytaj także: Węgry: główna stopa procentowa w górę; bank centralny reaguje na ryzyko inflacyjne >>>

Ostatni raz BoE obniżył główną stopę procentową o 15 pb do 0,1 proc. 19 marca 2020 r. Wcześniej Bank Anglii obciął benchmarkową stopę procentową o 50 pb do 0,25 proc. na nadzwyczajnym posiedzeniu 11 marca 2020 r.

Funt zniżkuje wobec dolara o 0,38 proc. do 1,3914.

Źródło: PAP BIZNES