Bank Anglii podniósł główną stopę procentową

Bank Anglii podniósł główną stopę procentową
Fot. stock.adobe.com/ryanking999
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 25 pb do 0,5 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia. Bank podał, że zdecydował o rozpoczęciu zmniejszania sumy bilansowej.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się podniesienia stóp procentowych o 25 pb do 0,5 proc. Decyzja została podjęta stosunkiem głosów 5 do 4. Czterech członków, którzy głosowali przeciw podwyżce, wnosiło o podniesienie stóp proc. o 50 pb.

Podczas poprzedniego posiedzenia BoE podniósł główną stopę procentową o 15 pb do 0,25 proc.

W czwartek 9 z 9 członków BoE zagłosowało za rozpoczęciem procesu zmniejszania bilansu.

Czytaj także: Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,1 proc. >>>

„Komitet jednogłośnie głosował za tym, aby Bank Anglii zaczął zmniejszać ilość skupu obligacji rządowych Wielkiej Brytanii, finansowanych z emisji rezerw banku centralnego, poprzez zaprzestanie reinwestowania zapadających aktywów” – podano w komunikacie BoE.

„Dalsze skromne zaostrzenie polityki monetarnej może być odpowiednie w nadchodzących miesiącach” – dodano.

Zaprzestanie reinwestycji

Zaprzestanie reinwestycji ma również dotyczyć programu skupu obligacji korporacyjnych, który ma zostać zakończony pod koniec 2023 r.

BoE prognozuje szczyt inflacji w kwietniu

BoE prognozuje także szczyt inflacji w kwietniu 2022 r.

„Oczekuje się, że inflacja będzie dalej rosła w nadchodzących miesiącach, do blisko 6 proc. w lutym i marcu, zanim osiągnie szczyt na poziomie około 7,2 proc. w kwietniu. Ten przewidywany szczyt jest o około 2 punkty procentowe wyższy niż oczekiwano w listopadowej prognozie ” – podano.

Ostatni raz BoE obniżył główną stopę procentową o 15 pb do 0,1 proc. 19 marca 2020 r. Wcześniej Bank Anglii obciął benchmarkową stopę procentową o 50 pb do 0,25 proc. na nadzwyczajnym posiedzeniu 11 marca 2020 r.

Funt zwyżkuje wobec dolara o 0,37 proc. do 1,3628.

Źródło: PAP BIZNES