Banki centralne Anglii i Islandii tną stopy procentowe w reakcji na koronawirusa

Banki centralne Anglii i Islandii tną stopy procentowe w reakcji na koronawirusa
Landsbankinn – następca prawny upadłego w wyniku kryzysu finansowego Landsbanki Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Anglii (BoE) obciął główną stopę procentową o 50 pb. Także bank centralny Islandii obniżył w środę podstawowe stopy procentowe o 50 pkt. bazowych.
#BankAnglii (#BoE) obciął główną stopę procentową o 50 pb #StopyProcentowe

Bank Anglii (BoE) obciął główną stopę procentową o 50 pb – poinformował bank w komunikacie w środę.

Główna stopa procentowa BoE wynosi po tej niespodziewanej obniżce 0,25 proc.

Decyzja o obniżce stóp procentowych została podjęta przez Komitet Polityki Pieniężnej BoE jednogłośnie – podano w komunikacie.

Czytaj także: Koronawirus: banki centralne zaczynają reagować >>>

„Obniżenie stopy procentowej pomoże wesprzeć zaufanie przedsiębiorców i konsumentów”

„Obniżenie stopy procentowej pomoże wesprzeć zaufanie przedsiębiorców i konsumentów w trudnym momencie, wzmocnić przepływy pieniężne firm i gospodarstw domowych oraz obniżyć koszty i poprawić dostępność finansowania” – napisał BoE w komunikacie.

Skala szoku gospodarczego wywołanego przez koronawirusa jest niepewna

BoE wskazał, że skala szoku gospodarczego wywołanego przez koronawirusa jest wysoce niepewna, a aktywność gospodarcza w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie znacznie spadnie w nadchodzących miesiącach.

Po decyzji BoE kurs funta spadł o 1,2 proc. w stosunku do euro – do najniższego poziomu od października 2019 r. Funt osłabił się też wobec dolara USA – o 0,6 proc. 

Carney: Bank Anglii podejmie wszelkie niezbędne działania, aby wesprzeć gospodarkę

Bank Anglii podejmie wszelkie niezbędne dalsze działania, aby pomóc brytyjskiej gospodarce – poinformował w środę gubernator banku Mark Carney po tym, gdy w środę BoE podczas swojego pierwszego od kryzysu finansowego nadzwyczajnego posiedzenia obciął główną stopę procentową o 50 pb, aby walczyć z ekonomicznymi konsekwencjami epidemii koronawirusa.

Carney powiedział na środowej konferencji prasowej, że łagodzenie polityki monetarnej jest częścią zestawu narzędzi BoE.

BoE wprowadził także nowy program zapewniający łatwe i tanie kredyty w celu ochrony firm, które są narażone na ryzyko finansowe z powodu epidemii koronawirusa.

„Obniżenie stopy procentowej pomoże wesprzeć zaufanie przedsiębiorców i konsumentów w trudnym momencie, wzmocnić przepływy pieniężne firm i gospodarstw domowych oraz obniżyć koszty i poprawić dostępność finansowania” – napisał BoE w komunikacie.

Bank centralny Islandii też zdecydował się na obniżkę stóp

Bank centralny Islandii obniżył w środę podstawowe stopy procentowe o 50 pkt. bazowych – poinformował Sedlabanki w komunikacie na zakończenie nadzwyczajnego posiedzenie. Główna stopa procentowa wynosi po tej obniżce 2,25 proc.

To najniższy poziom tej stopy procentowej w historii.

Bank obniżył też stopę rezerw obowiązkowych instytucji depozytowych z 1 proc. do 0.

Wymagana stała rezerwa pozostanie bez zmian na poziomie 1 proc.

„Dzięki tym działaniom bank łagodzi sytuację monetarną w związku z pogarszającymi się perspektywami gospodarczymi w reakcji na szybkie rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19” – napisano w komunikacie banku.

Źródło: PAP BIZNES