Aż 72 proc. firm uważa, że pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu; badanie Konfederacji Lewiatan

Aż 72 proc. firm uważa, że pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu; badanie Konfederacji Lewiatan
Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
72% przedsiębiorstw uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 25% nie widzi znaczącej zmiany, a dla 3% warunki się poprawiły. Najbardziej krytycznie oceniają rzeczywistość małe firmy - wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

Warunki działalności gospodarczej pogorszyły się dla 75% małych firm, 64% średnich i 60% dużych przedsiębiorstw.

Czytaj także: Ebury: pięć źródeł niepewności w biznesie; takiej kumulacji nie było od lat >>>

64% przedsiębiorców ma negatywne nastawienie

Nastroje dotyczące prowadzenia firmy w najbliższym czasie w kontekście biznesowym są niekorzystne – przeważa nastawienie negatywne nad pozytywnym

64% przedsiębiorców ma negatywne nastawienie, a 33% jest pozytywnie usposobiona. Najbardziej pesymistycznie (66%) postrzegają rzeczywistość menedżerowie z firm małych. Natomiast odsetek firm średnich, które myślą podobnie osiągnął 59%, a dużych 52%.

Zmiany w prawie i działania administracji

Przedsiębiorców zapytano też, co myślą o prowadzeniu firmy w 2022 r., w kontekście zmian w prawie i działań administracji. 69% przedsiębiorstw obawia się takich zmian, w tym 70% średnich, 69% małych oraz 64% dużych. 27% firm ma pozytywne nastawienie (30% dużych oraz 27% małych i średnich).

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu”  przeprowadził w sierpniu br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Źródło: Konfederacja Lewiatan