Aviva w Polsce: pierwsze półrocze 2021 r. pod znakiem bardzo dobrej sprzedaży i pomyślnych wyników finansowych

Aviva w Polsce: pierwsze półrocze 2021 r. pod znakiem bardzo dobrej sprzedaży i  pomyślnych wyników finansowych
Źródło: Aviva
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
 Zysk operacyjny grupy Aviva w Polsce według międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej wyniósł 482 mln zł, czyli był o 6% niższy niż w I połowie 2020 r. (509 mln zł).

Adam Uszpolewicz, prezes Aviva Polska:

Pierwsze półrocze stało pod znakiem bardzo dobrej sprzedaży i  pomyślnych wyników finansowych. W dobrej kondycji przeszliśmy przez najtrudniejszy okres pandemii, a teraz korzystamy z szybkiego odbicia gospodarki.

„Nasz zysk operacyjny w kwocie 482 mln zł był na zbliżonym poziomie jak przed rokiem – różnica wynika głównie z rozliczeń podatku od aktywów.

346 mln zł świadczeń i odszkodowań

Nasi klienci w I połowie 2021 roku otrzymali łącznie 346 mln zł świadczeń i odszkodowań: 231 mln zł z ubezpieczeń na życie i zdrowie oraz 115 mln zł z polis majątkowych (łącznie Aviva i Santander Aviva).

Więcej wypłaconych świadczeń

Wyższa śmiertelność oznacza więcej wypłaconych świadczeń z indywidualnych i grupowych ubezpieczeń na życie. Od początku pandemii wypłaciliśmy ponad 40 mln zł po śmierci osób ubezpieczonych z potwierdzonym Covid-19. W ostatnich miesiącach wypłacamy też więcej odszkodowań z powodu szkód pogodowych. Nasz zespół likwidacji szkód dokłada starań, aby sprawnie obsłużyć wszystkie zgłoszenia. W tym celu wydłużyliśmy godziny pracy, stosujemy uproszczone procedury i wypłacamy zaliczki. Dużym ułatwieniem jest coraz częstsze zgłaszanie przez klientów szkód w formie elektronicznej, przez portal MojaAviva.

W ubezpieczeniach na życie na uwagę zasługuje aż 59% wzrost nowej sprzedaży. Ten świetny wynik zawdzięczamy pracy naszych agentów ubezpieczeniowych, wyposażonych w narzędzia cyfrowe i produkty dopasowane do aktualnych potrzeb klientów. Największym zainteresowaniem cieszy się ubezpieczenie Twoje Życie z rozbudowanym zakresem opcji zdrowotnych i wypadkowych.

W ubezpieczeniach majątkowych na uwagę zasługuje wyższa składka, a także bardzo dobry poziom wskaźnika COR mimo zwiększonej szkodowości w ubezpieczeniach mieszkaniowych i komunikacyjnych. Mocno rośniemy w ubezpieczeniach gospodarczych (dla firm), gdzie zwiększyliśmy poziom składki o ponad 30% względem pierwszego półrocza 2020 r.

Chcę też podkreślić dobre wyniki Santander Aviva w zakresie sprzedaży ubezpieczeń kredytów gotówkowych, hipotecznych oraz terminowych ubezpieczeń na życie (Życie i zdrowie) klientom Santander Bank Polska.

Również należący do nas Expander osiągnął w pierwszym półroczu bardzo dobre wyniki, umiejętnie wykorzystując koniunkturę na rynku mieszkaniowym.

5 lat MojejAvivy

Niedawno minęło 5 lat od wdrożenia pierwszych funkcjonalności obsługowych dla klientów, które były początkiem MojejAvivy. Obecnie to najlepszy na rynku portal samoobsługowy, na którym mogą w prosty sposób dokonać m.in. zakupu produktów, zgłosić szkodę, sprawdzić szczegóły swoich polis, opłacić składkę, zmienić swoje dane, a także korzystać z usług dodatkowych, jak telemedycyna i e-konsultacje psychologiczne. Korzysta z niego prawie 600 tys. klientów, którzy wykonują kilkadziesiąt tysięcy transakcji miesięcznie i zgłaszają 40% wszystkich szkód i roszczeń online. MojaAviva, system sprzedażowy dla agentów oraz inne rozwiązania cyfrowe to obecnie kluczowe czynniki sukcesu”. 

Czytaj także: Co zmieni na rynku ubezpieczeniowym przejęcie spółek Aviva przez grupę Allianz?

Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA

Wyniki finansowe (wstępne dane nieaudytowane, w mln zł)

  I-VI  2021
         I-VI       2020
Składka przypisana brutto  1 022 952
Odszkodowania i świadczenia wypłacone brutto 730 711
Koszty działalności ubezpieczeniowej      194202
Wynik techniczny313309
Wynik finansowy brutto412342
Wynik finansowy netto353283
   

Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA

Wyniki finansowe (wstępne dane nieaudytowane, w mln zł)
I-VI
  2021
          I-VI    2020

Składka przypisana brutto

296
244
Odszkodowania i świadczenia wypłacone brutto11495
Koszty działalności ubezpieczeniowej8582
Wynik techniczny1724
Wynik finansowy brutto1137
Wynik finansowy netto930

Santander Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń (łącznie)

Wyniki finansowe (wstępne dane nieaudytowane, w mln zł)
I-VI
  2021
           I-VI      2020

Składka przypisana brutto

239
220
Odszkodowania i świadczenia wypłacone brutto4843
Koszty działalności ubezpieczeniowej108100
Wynik techniczny8791
Wynik finansowy brutto92117
Wynik finansowy netto7499
Źródło: Grupa Aviva / Aviva